Sa do t’i kushtojë Juventusit mungesa këtë sezon në Ligën e Kampionëve

Juventusi do të humbasë Ligën e Kampionëve për herë të parë në një dekadë, diçka që do t’i kushtojë shtrenjtë klubit bardhezi sezonin e ardhshëm.

Bianconerët nuk kanë pasur një sezon të lehtë. Pas një fillimi të ngadaltë të sezonit të tyre, klubit iu dorëzua një zbritje prej 15 pikësh në janar nga gjykata e FIGC për falsifikimin e fitimeve të tyre kapitale përmes vlerave të fryra të transferimit të lojtarëve.

Juventusi e apeloi këtë te Collegio di Garanzia dhe CONI, i cili anuloi përkohësisht dënimin deri në pritje të një gjyqi të ri, duke i lejuar ata të luanin përsëri për katër pozitat e para.

Megjithatë, kjo nuk zgjati, pasi gjykata e FIGC vendosi më 22 maj t’i japë klubit një zbritje prej 10 pikësh për fitimet e falsifikuara të kapitalit, duke i zbritur ata në vendin e shtatë në tabelën e ligës.

Sipas La Gazzetta dello Sport, Juventus nuk do të marrë pjesë në Ligën e Kampionëve, duke humbur për herë të parë në një dekadë dhe kjo do të ndihet në buxhetin e tyre.

Midis bonuseve të UEFA-s dhe netëve evropiane në Allianz Stadium, Bianconerët do të humbasin rreth 90 milionë euro të ardhura të mundshme.

Për më tepër, mungesa e tyre ka të ngjarë të ndikojë në kontratat e tyre tregtare dhe apelin ndërkombëtar, të cilat mund të kenë pasoja të mëtejshme.