Rritet në 430 numri i rasteve me COVID-19 në Olimpiadën e Tokios

Është rritur në 430 numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) në mesin e personave të akredituar në Lojërat Olimpike “Tokio 2020” që zhvillohen në Japoni, transmeton Anadolu Agency (AA).

Komiteti organizativ njoftoi se me COVID-19 kanë rezultuar pozitivë edhe 26 persona të tjerë, të cilët kanë ardhur në vend për Lojërat Olimpike.

Në mesin e të infektuarve gjenden një zyrtar i Olimpiadës, 16 punonjës dhe pesë pjesëtarë të mediave.

Personat e infektuar janë vendosur në karantinë.