Roy Keane mendon se United nuk mund ta fitojë Ligën Premier shkaku i këtyre tre lojtarëve

Roy Keane mendon se Manchester United nuk mund ta fitojë Ligën Premier këtë sezon, pavarësisht transferimeve të tyre ‘fantastike’, për shkak të tre lojtarëve aktualisht në skuadrën e tyre.

Djajtë e Kuq e nisën sezonin në mënyrë të shkëlqyer të shtunën, me hat-trickun e Bruno Fernandes duke siguruar fitoren 5-1 ndaj rivalit Leeds United.

Përpara lojës, nikoqirët prezantuan nënshkrimin e ri Raphael Varane, lëvizja e të cilit nga Real Madrid u bë zyrtare disa javë më parë.

Ata gjithashtu panë nënshkrimin e tyre të parë Jadon Sancho në aksion, pas lëvizjes së tij të madhe verore, që debutoi pasi ata kishin shënuar pesë golat e tyre.

Pavarësisht nga të gjitha pozitivet, Keane beson se janë tre lojtarë që ndalojnë ish-klubin e tij të bëjë hapin tjetër, edhe pse njëri prej tyre shënoi të shtunën.

“Unë ende kam dyshimet e mia me United. Dy nënshkrimet që ata kanë bërë janë fantastike, nuk ka dyshim për cilësinë e tyre, por jam i shqetësuar patjetër për pjesën tjetër dhe ende nuk jam i bindur në lidhje me mbrojtësin e djathtë”, ka thënë irlandezi në Sky Sports.

“Por, mendoj se nënshkrimet kanë qenë të mira dhe ende mendoj se United do të nxjerrë diçka nga të re gjatë javëve të ardhshme, por kanë nevojë për dikë në mesfushë”.

“Ata e kanë Fredin padyshim, Scott McTominay është një lojtar i mirë i ri që po përmirësohet. Flitet për United që ndryshon sistemin dhe shkon në 4-3-3. Mesi i fushës më shqetëson për United”.

“Ata duhet të marrin një mesfushor. Mendoj se për Ole ka të bëjë edhe me ndryshimin e lojtarëve, ndonjëherë ju jeni duke pritur që disa lojtarë të largohen sepse United ka shumë [lojtarë që nuk janë në nivelin e skuadrës], Jesse Lingard dhe lojtarë të tillë në sfond. Ata duhet t’i ndryshojnë, nuk janë përgjigja”.

“Nëse më pyesni nëse mendoj se Jesse Lingard do ta kthejë Unitedin sfidues për tituj, përgjigja është jo. Dhe unë do të them të njëjtën gjë për Fredin dhe ndoshta për McTominay”.

“McTominay është një lojtar i mirë, i ri, do të këmbëngulja me të, por ky sezon do t’i tregojë të gjitha. Unë e shoh Fredin çdo javë, nuk mund ta shoh më Fredin. Ole e pëlqen atë dhe ai është trajner, por Nuk mund ta shoh”.

“Mendoj se mbrojtësi i djathtë ndoshta nuk është mjaft i mirë për Man United. Dhe këta janë lojtarë të mirë, por nëse po flisni për fitimin e titujve ata kanë shfaqur pak gjatë viteve të fundit”.

“Man United, për mua, ka nevojë për dikë në mesfushë – por përsëri këto janë para të mëdha dhe unë mendoj se ata do të duhet të ndryshojnë disa lojtarë”, ka shtuar më tej ai.