Regjistrohen 1.166 raste të reja në Maqedoni, humbin jetën 29 pacientë

Shkup, 25 gusht – Ministria e Shëndetësisë njofton se nga 6.458 testime janë regjistruar 1.166 raste të reja me coronavirus.

Prej rasteve të reja 375 janë në Shkup, Tetovë 159, Gostivar 105, Strumicë 76, Strugë 75, Ohër 53, Kumanovë 44, Kërçovë 43, Shtip 24, Kavadar 23, Veles 22, Koçani 18, Manastir dhe Sveti Nikole 17, Radovish 16, Prilep 14, Dibër 12, Resnjë dhe Probishtip 11, Gjevgjeli 10, Kriva Pallankë 8, Negotinë 6, Krushevë dhe Makedonski Brod 5, Dellçevë dhe Vallandovë 4, Berovë dhe vinicë 3, Bogdanci, Kratovë dhe Kamenicë 1.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 232 pacientë dhe 29 të tjerë kanë humbur jetën. Prej pacientëve të vdekur 6 janë nga Tetova, 5 nga Struga, 4 nga Shkupi, 3 nga Gostivari, Kumanova dhe Strumica nga nga 1 në Kërçovë, Manastir, Veles, Makedonska Kamenica dhe Pehçevë.

Që nga fillimi i pandemisë në Maqedoni me COVID-19 janë diagnostifikuar gjithsej 171.546, pacientë, ndërsa prej tyre 5.755 kanë humbur jetën dhe 153.148 janë shëruar. Numri i rasteve aktive është 12.673.