Real Madridi është në pritje të një telefonate nga Al-Khelaifi për Mbappe

Pavarësisht faktit se Paris Saint-Germain është duke mbyllur një operacion për të nënshkruar Lionel Messin, pozicioni i klubit sa i përket Kylian Mbappes nuk ka ndryshuar ende, me francezët që ende këmbëngulin se ata nuk do ta shesin yllin e tyre, ndërsa Real Madridi po vëzhgon.

PSG po bënë presion në rritje ndaj sulmuesit francez për të nënshkruar një zgjatje të kontratës, ndërsa Real Madridi vazhdon të shikojë ngjarjet nga larg dhe është gati në rast se do të duhet të bëjë një manovër të shpejtë këtë verë.

Nëse Los Blancos kanë nevojë të bëjnë një investim të fortë financiar për të marrë Mbappen një vit më herët, ata janë të gatshëm dhe të përgatitur për këtë, edhe pse nuk do të inicojnë asnjë lëvizje.

Los Merengues duan të shohin se çfarë ndodh me Messin dhe nëse PSG mund të përfshijë pagën e tij në parashikimet e tyre financiare për sezonin 2021/22.

Nëse Messi arrin në kryeqytetin francez, ka të ngjarë që dikush do të duhet të largohet dhe për momentin vetëm Mbappe shfaqet i gatshëm të largohet këtë verë.

Ish-talenti i Monacos ka duruar presionin nga klubi i tij për të nënshkruar një zgjatje dhe me sa duket është i vendosur të veshë fanellën e bardhë të Real Madridit, qoftë në vitin 2021 ose 2022.

Si i tillë, Real Madridi pret një telefonatë nga presidenti Nasser Al-Khelaifi para përfundimit të afatit kalimtar, me klubin në pronësi të Katarit që të bëjë një marrëveshje sapo të nënshkruhet Messit.

Nëse kjo do të ndodhë, klubi spanjoll do të bëjë lëvizjen e tij dhe do të përdorë fondet që kanë rikuperuar tashmë këtë verë, si dhe pagat e kursyera nga largimet e Sergio Ramos dhe Raphael Varane.

Saga do të zgjasë deri në ditën e fundit

Real Madridi nuk ka ndërmend të bëjë ndonjë blerje në treg para ditës së fundit të afatit kalimtar më 31 gusht.

Ata aktualisht janë duke u përqendruar në shitjet dhe do të lëvizin për Mbappen vetëm nëse besojnë se është një përpjekje që do të përfundojë me sukses.

Që të jetë kështu, gjithçka duhet të vijë nga PSG, ata janë në kontroll të situatës dhe ata duhet të vendosin nëse do të fitojnë para nga lojtari apo do të vazhdojnë ta bëjnë presion për të rinovuar dhe shpresojnë që ai të mos largohet si transferim falas.

Nënshkrimi me Messin do t’i komplikonte gjërat financiarisht, apo duhet thënë nga perspektiva e rregullave financiare, dhe mundësia për të sjellë mbi 150 milionë euro për Mbappen mund të duket më tërheqëse më 30 gusht sesa tani.