Real Madrid – PSG: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

Real Madridi dhe Paris Saint-Germain do të ndeshen mes vete në ndeshjen kthyese të fazës së 1/8-tës në Ligën e Kampionëve.

Los Blancos janë nikoqir të klubit parisien në super-ndeshjen e mbrëmjes së sotme, e cila do të tregojë ekipin që do të kalojë tutje në çerekfinale.

VendiSantiago Bernabeu

Koha21:00

Lajme rreth ekipeve

Real Madrid

Me Casemiron e pezulluar, rikthimi i Toni Kroos në stërvitje është një nxitje për Real Madridin.

Eduardo Camavinga mund të paraqitet titullar, por Carlo Ancelotti mund të zgjedhë të përdorë Federico Valverde si spirancë në mesfushë.

Ferland Mendy është pezulluar pas kartonit të verdhë në Paris, me Marcelon dhe Nacho si dy opsione për të zëvendësuar atë në krahun e majtë.

PSGhttps://bcdfe1240ca42941532fac5e0b892f20.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Sergio Ramos është jashtë sërish ndaj ish-klubit të tij, ndërsa Ander Herrera nuk do pritet të luajë.

Leandro Paredes humbi ndeshjen ndaj Nice në fundjavë për shkak të dëmtimit dhe do të vlerësohet, ashtu si edhe Kylian Mbappe, i cili pësoi një lëndim në kyçin e këmbës në stërvitje.

Idrissa Gueye, i cili shkeli këmbën e Mbappes në stërvitje, është një mundësi për të zëvendësuar Paredes në mesfushë nëse argjentinasi nuk është mjaftueshëm i aftë për të startuar, ndërsa Georginio Wijnaldum është gjithashtu një opsion, megjithëse pas një paraqitjeje tjetër zhgënjyese, holandezi nuk ka gjasa të fillojë.

Fakte

Real Madrid ka parë mbi tri gola në tri ndeshjet e fundit në shtëpi kundër PSG-së në të gjitha garat.

Real Madridi ka tri fitore, një humbje dhe një barazim nga pesë përballjet me PSG-në si vendas.

Analizë

Real Madridi i është përgjigjur mirë humbjes së tyre në ndeshjen e parë ndaj PSG-së, duke fituar tre ndeshje radhazi, e cila përfshin një fitore 4-1 ndaj Real Sociedad të shtunën. Ata kanë pranuar vetëm një herë në atë seri dhe atë një penallti të Mikel Oyarzabal, megjithëse mungesa e Casemiros dhe Toni Kroos është një goditje për Los Blancos.

PSG ka humbur ndeshjet e radhës jashtë fushe pas fitores 1-0 ndaj Real Madridit në ndeshjen e parë. Ata nuk kanë arritur të fitojnë në tre vizitat e fundit në Bernabeu.

Ndeshja e fundit mes dyshes në Madrid ka përfunduar baras 2-2. Një përsëritje mund të ndodhë sot (e mërkurë) mbrëma.

Formacionet e mundshme

Real MadridCourtois; Carvajal, Militao, Alaba, Nacho; Modric, Valverde, Kroos; Asensio, Benzema, Viniciur Jr; 

PSGDonnarumma; Hakimi, Marquinhos, Kimpembe, Mendes; Pereira, Paredes, Verratti; Neymar, Messi, Mbappe; 

Parashikimi: Real Madrid 2-2 Paris Saint-Germain