Quinoa me perime

Përbërësit: Quinoa, avokado, patate e embël, domate, fara chia, fara lini, kërpudha (për t’i shoqëruar).

Për marinimin: vaj ulliri, lëng limoni, majdanoz dhe kripë.

Përagtitja: Ziejmë quinoan sipas instruksioneve në paketim. Pataten e embël e ndajmë në copa të vogla dhe e pjekim në furrë me pak vaj ulliri. Pasi të jenë gati, hedhim në pjatë quinoan, pataten e embë, avokadon, domaten. I marinojmë me lëng limoni, pak kripë dhe piper. Mund t’i shtojmë pak fara chia dhe lini. I përziejmë dhe sallata është gati. Ju bëftë mirë nëse e provoni.