Qeveria nuk i detyron krerët e Premier League për t’i shtyrë ndeshjet e vikendit

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka thënë se nuk ka asnjë detyrim për të anuluar ose shtyrë ngjarjet dhe ndeshjet sportive gjatë periudhës së zisë kombëtare, pas vdekjes së Elizabeth II.

Departamenti për Kulturë, Media dhe Sport mbajti një telefonatë me të gjithë krerët e sporteve kryesore në orën 9:30 për të përcaktuar planin e veprimit për pjesën tjetër të kalendarit të kësaj fundjave.

Mbetet për t’u parë se çfarë do të vendosin krerët e Premier League, që ende nuk e kanë marrë asnjë vendim.

Udhëzuesi për zinë kombëtare, “Organizatorët mund të dëshirojnë të marrin në konsideratë përdorimin e shiritave të zinj në krahë dhe të respektojnë një heshtje përpara se të luhen ndeshjet”

Disa ngjarje sportive tashmë janë anuluar. Ndeshja e së premtes mes Anglisë dhe Afrikës së Jugut në The Oval, së bashku me të gjitha ndeshjet e planifikuara në Rachael Heyhoe Flint Trophy, nuk janë zhvilluar.

Northampton njoftoi shtyrjen e ndeshjes së tyre të Kupës së Rugbit në Premiership kundër Saracens të planifikuar të enjten në mbrëmje dhe Unioni Skocez i Rugby ka shtyrë të gjitha ndeshjet konkurruese vendase këtë fundjavë si shenjë respekti.

Testi ndërkombëtar i verës së femrave mes Skocisë dhe Spanjës të dielën është anuluar gjithashtu pasi Pallati Buckingham njoftoi vdekjen e Mbretëreshës të enjten në mbrëmje.

Luajtja në Kampionatin BMW PGA gjithashtu u ndërpre pas lajmeve. Flamujt në terren u ulën në gjysmështizë menjëherë pas njoftimit dhe loja u anulua të premten.