Putin zbulon tubacionin e ri të gazit me Kinën, pasi ia ndali Gjermanisë

Rusia ka njoftuar gazsjellësin Nord Stream 2, projekti 8 miliardë paund i vendosur për të pompuar gaz në Evropë përmes Detit Baltik, tani do të zëvendësohet nga një tubacion i ri që do të eksportojë sasi të mëdha gazi në Kinë.

Nord Stream 2 750 milje i gjatë, do të kishte anashkaluar Ukrainën dhe Poloninë dhe do të dyfishonte eksportet e gazit të Rusisë në Gjermani.

Tani, Ministri i Energjisë i Moskës, Alexander Novak, njoftoi se tubacioni i braktisur do të zëvendësohet nga Forca Aziatike Siberia 2.

Kur u pyet në një intervistë me kanalin televiziv rus Rossiya-1 nëse Moska do të zëvendësonte Rrjedhën Nordore Evropiane 2 me Forcën Aziatike Siberia 2, Novak tha: “Po”.

Gjatë një vizite në Uzbekistan dje, ministri i Energjisë vuri në dukje se Rusia dhe Kina, të cilat kanë thelluar lidhjet gjatë vitit të kaluar, së shpejti do të nënshkruajnë një marrëveshje që do të dërgojë rreth 50 miliardë metra kub (bcm) gaz në vit në Siberi.

Ky tubacion i ri, i njohur edhe si tubacioni Power of Siberia 2, do të zëvendësojë pothuajse plotësisht kapacitetin maksimal të gazit të gazsjellësit Nord Stream 1, në 55 bcm.

Që nga fillimi i këtij muaji, Rusia ka ndalur plotësisht dhe “pafundësisht” flukset përmes këtij tubacioni, duke përmendur punën e mirëmbajtjes pas një rrjedhjeje.

Gazprom pretendoi se mbyllja ishte për shkak të një rrjedhjeje të gjetur në tubacion, megjithëse furnizimet ishin shkurtuar pas vendimit të G7 për të vendosur një kufi çmimi për naftën ruse.

Planet për të ndërtuar tubacionin Force Siberia 2 morën një nxitje të madhe pasi Presidenti rus Vladimir Putin zhvilloi një takim me homologët e tij nga Kina dhe Mongolia të enjten, ku diskutuan projektin madhor.

Ndërsa Moska po kërkon në mënyrë aktive klientë për të zëvendësuar eksportet e tyre masive të energjisë në Bashkimin Evropian, ekspertët e industrisë kanë vënë në dukje se negociatat midis kryeministrit kinez Xi Jinping dhe Putin mund të jenë të ndërlikuara, pasi Kina nuk pritet të ketë nevojë për furnizim shtesë me gaz deri pas vitit 2030.