Publikohen nominimet për MTV Video Music Awards 2021: Dua Lipa – shqiptarja e vetme e nominuar sivjet në gjithsej katër kategori çmimesh

Justin Bieber kryeson listën e këtij viti të nominimeve në MTV Video Music Awards 2021.

Ylli i pop-it ndiqet nga artistët Megan Thee Stallion, Billie Eilish, BTS, Doja Cat, Drake, Giveon, Lil Nas X dhe e nominuara për herë të parë, Olivia Rodrigo, shkruan DailyMail.

Artisti kanadez është nominuar për shtatë çmime, duke përfshirë “Videoja muzikore më e mirë e vitit”, “Artisti më i mirë i vitit, Kinematografia më e mirë”, “Regjia më e mirë”, “Kënga më e mirë pop” dhe “Bashkëpunimi më i mirë”, për bashkëpunimin me Peaches.

Megan Thee Stallion është e dyta me gjashtë nominime.

Nominimet vijnë kryesisht nga kënga e saj e suksesshme “WAP”, e cila e ka nominuar atë në kategoritë: “Videoja muzikore më e mirë e vitit”, “Artisti më i mirë i vitit”, “Bashkëpunimi më i mirë” dhe “Kënga më e mirë hip-hop”.

Eilish, BTS, Doja Cat, Drake, Giveon, Lil Nas X dhe Rodrigo secili kanë nga pesë nominime.

MTV Video Music Awards 2021, do të mbahet në New York, duke u transmetuar nga Barclays Center në Brooklyn më 12 shtator.

‘Extra lirë në Interex!’

E SPONSORUARSHIKO VIDEON

Trofeu “Njeriu me hënë” i MTV VMA (Foto: MTV)

Nga shqiptaret me famë botërore, e vetmja që ka arritur të nominohet është këngëtarja Dua Lipa, e cila është nominuar në çmimet “Kënga më e mirë e vitit”, “Bashkëpunimi më i mirë”, “Kënga më e mirë latine” dhe “Regjia më e mirë”.

Shfaqja do të transmetohet njëkohësisht në CMT, Comedy Central, Logo, MTV2, Nickelodeon, Paramount Network, Pop, TV Land, VH1 dhe The CW Network.

Ndërsa rastet e Covid vazhdojnë të rriten në shkallë vendi, MTV thekson se shëndeti dhe siguria e artistëve, fansave, stafit dhe partnerëve mbeten përparësia numër një, dhe ajo dhe Barclays Center po punojnë ngushtë me zyrtarët shtetërorë dhe lokalë për të zbatuar praktikat më të mira në mënyrë që të bashkojnë adhuruesit e muzikës nga e gjithë bota, sipas një raporti këtë javë nga Deadline.

Kjo është lista e plotë e nominimeve në MTV Video Music Awards 2021:

VIDEOJA MË E MIRË MUZIKORE E VITIT
Cardi B ft. Megan Thee Stallion – “WAP”
DJ Khaled ft. Drake – “Popstar” (starring Justin Bieber)
Doja Cat ft. SZA – “Kiss Me More”
Ed Sheeran – “Bad Habits”
Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)”
The Weeknd – “Save Your Tears”

ARTISTI MË I MIRË I VITIT
Ariana Grande
Doja Cat
Justin Bieber
Megan Thee Stallion
Olivia Rodrigo
Taylor Swift

KËNGA MË E MIRË E VITIT
24kGoldn ft. Iann Dior – “Mood”
Bruno Mars, Anderson .Paak, Silk Sonic – “Leave the Door Open”
BTS – “Dynamite”
Cardi B ft. Megan Thee Stallion – “WAP”
Dua Lipa – “Levitating”
Olivia Rodrigo – “Drivers License”

ARTISTI I RI MË I MIRË (Mundësuar nga Facebook)
24kGoldn
Giveon
The Kid LAROI
Olivia Rodrigo
Polo G
Saweetie

PERFORMANCA DEPËRTUESE MUZIKORE E VITIT NGA ARTISTËT E RINJ
Shtator 2020: Wallows – “Are You Bored Yet?”
Tetor 2020: Ashnikko – “Daisy”
Nëntor 2020: SAINt JHN – “Gorgeous”
Dhjetor 2020: 24kGoldn – “Coco”
Janar 2021: JC Stewart – “Break My Heart”
Shkurt 2021: Latto – “Sex Lies”
Mars 2021: Madison Beer – “Selfish”
Prill 2021: The Kid LAROI – “Without You”
Maj 2021: Olivia Rodrigo – “drivers license”
Qershor 2021: girl in red “Serotonin”
Korrik 2021: Fousheé – “my slime”
Gusht 2021: jxdn – “Think About Me”

BASHKËPUNIMI MË I MIRË
24kGoldn ft. Iann Dior – “Mood”
Cardi B ft. Megan Thee Stallion – “WAP”
Doja Cat ft. SZA – “Kiss Me More”
Drake ft. Lil Durk – “Laugh Now Cry Later”
Justin Bieber ft. Daniel Caesar, Giveon – “Peaches”
Miley Cyrus ft. Dua Lipa – “Prisoner”

KËNGA MË E MIRË POP
Ariana Grande – “Positions”
Billie Eilish – “Therefore I Am”
BTS – “Butter”
Harry Styles – “Treat People With Kindness”
Justin Bieber ft. Daniel Caesar, Giveon – “Peaches”
Olivia Rodrigo – “Good 4 U”
Shawn Mendes – “Wonder”
Taylor Swift – “Willow”

KËNGA MË E MIRË HIP-HOP
Cardi B ft. Megan Thee Stallion – “WAP”
Drake ft. Lil Durk – “Laugh Now Cry Later”
Lil Baby ft. Megan Thee Stallion – “On Me (remix)”
Moneybagg Yo – “Said Sum”
Polo G – “RAPSTAR”
Travis Scott ft. Young Thug & M.I.A. – “Franchise”

KËNGA MË E MIRË ROCK
Evanescence – “Use My Voice”
Foo Fighters – “Shame Shame”
John Mayer – “Last Train Home”
The Killers – “My Own Soul’s Warning”
Kings Of Leon – “The Bandit”
Lenny Kravitz – “Raise Vibration”

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT ALTERNATIVE
Bleachers – “Stop Making This Hurt”
Glass Animals – “Heat Waves”
Imagine Dragons – “Follow You”
Machine Gun Kelly ft. Blackbear – “My Ex’s Best Friend”
Twenty One Pilots – “Shy Away”
Willow ft. Travis Barker – “Transparent Soul”

KËNGA MË E MIRË LATINE
Bad Bunny x Jhay Cortez – “Dákiti”
Billie Eilish & ROSALÍA – “Lo Vas A Olvidar”
Black Eyed Peas and Shakira – “Girl Like Me”
J. Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny, Tainy – “Un Dia (One Day)”
Karol G – “Bichota”
Maluma – “Hawái”

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT R&B
Beyoncé, Blue Ivy, SAINt JHN, WizKid – “Brown Skin Girl”
Bruno Mars, Anderson .Paak, Silk Sonic – “Leave the Door Open”
Chris Brown and Young Thug – “Go Crazy”
Giveon – “Heartbreak Anniversary”
H.E.R. ft. Chris Brown – “Come Through”
SZA – “Good Days”

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT K-POP
(G)I-DLE – “DUMDi DUMDi”
BLACKPINK and Selena Gomez – “Ice Cream”
BTS – “Butter”
Monsta X – “Gambler”
SEVENTEEN – “Ready to love”
TWICE – “Alcohol-Free”

VIDEOJA ME DOMETHËNIEN MË TË MIRË
Billie Eilish – “Your Power”
Demi Lovato – “Dancing With the Devil”
H.E.R. – “Fight For You”
Kane Brown – “Worldwide Beautiful”
Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)”
Pharrell Williams ft. Jay-Z – “Entrepreneur”

REGJISORI MË I MIRË
Billie Eilish – “Your Power” – Directed by: Billie Eilish
DJ Khaled ft. Drake – “Popstar” (starring Justin Bieber) – Directed by: Julien Christian Lutz aka Director X
Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)” – Directed by: Lil Nas X and Tanu Muino
Taylor Swift – “Willow” – Directed by: Taylor Swift
Travis Scott ft. Young Thug & M.I.A – “Franchise” – Directed by: Travis Scott
Tyler, The Creator – “Lumberjack” – Directed by: Wolf Haley

KINEMATOGRAFIA MË E MIRË
Beyoncé, Blue Ivy, SAINt JHN, WizKid – “Brown Skin Girl” – Cinematography by: Benoit Soler, Malik H. Sayeed, Mohammed Atta Ahmed, Santiago Gonzalez, Ryan Helfant
Billie Eilish – “Therefore I Am” – Cinematography by: Rob Witt
Foo Fighters – “Shame Shame” – Cinematography by: Santiago Gonzalez
Justin Bieber ft. Chance The Rapper – “Holy” –Cinematography by: Elias Talbot
Lady Gaga – “911” – Cinematography by: Jeff Cronenweth
Lorde – “Solar Power” – Cinematography by: Andrew Stroud

REGJIA MË E MIRË ARTISTIKE
Beyoncé, Shatta Wale, Major Lazer – “Already” – Art Direction by: Susan Linns, Gerard Santos
Ed Sheeran – “Bad Habits” – Art Direction by: Alison Dominitz
Lady Gaga – “911” – Art Direction by: Tom Foden, Peter Andrus
Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)” – Art Direction by: John Richoux
Saweetie ft. Doja Cat – “Best Friend” – Art Direction by: Art Haynes
Taylor Swift – “willow” – Art Direction by: Ethan Tobman, Regina Fernandez

EFEKTET VIZUELE MË TË MIRA
Bella Poarch – “Build a Bitch” – Visual Effects by: Andrew Donoho, Denhov Visuals, Denis Strahhov, Rein Jakobson, Vahur Kuusk, Tatjana Pavlik, Yekaterina Vetrova
Coldplay – “Higher Power” – Visual Effects by: Mathematic
Doja Cat & The Weeknd – “You Right” – Visual Effects by: La Pac, Anthony Lestremau, Julien Missaire, Petr Shkolniy, Alexi Bailla, Micha Sher, Antoine Hache, Mikros MPC, Nicolas Huget, Guillaume Ho Tsong Fang, Benjamin Lenfant, Stephane Pivron, MPC Bangalore, Chanakya Chander, Raju Ganesh, David Rouxel
Glass Animals – “Tangerine” – Visual Effects by: Ronan Fourreau
Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)” – Visual Effects by: Mathematic
P!NK – “All I Know So Far” – Visual Effects by: Dave Meyers, Freenjoy Inc

KOREOGRAFIA MË E MIRË
Ariana Grande – “34+35” – Choreography by: Brian Nicholson & Scott Nicholson
BTS – “Butter” – Choreography by: Son Sung Deuk with BHM Performance Directing Team
Ed Sheeran – “Bad Habits” – Choreography by: Natricia Bernard
Foo Fighters – “Shame Shame” – Choreography by: Nina McNeely
Harry Styles – “Treat People With Kindness” – Choreography by: Paul Roberts
Marshmello & Halsey – “Be Kind” – Choreography by: Dani Vitale

REGJIA MË E MIRË
Bruno Mars, Anderson .Paak, Silk Sonic – “Leave tfsihe Door Open” – Editing by: Troy Charbonnet
BTS – “Butter” – Editing by: Yong Seok Choi from Lumpens
Drake – “What’s Next” – Editing by: Noah Kendal
Harry Styles – “Treat People With Kindness” – Editing by: Claudia Wass
Justin Bieber ft. Daniel Caesar, Giveon – “Peaches” – Editing by: Mark Mayr, Vinnie Hobbs
Miley Cyrus ft. Dua Lipa – “Prisoner”.