Pse tani Rusia po “minon” Izraelin?

Në një intervistë për një televizionin italian, ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov u pyet nëse presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky është një pengesë për arritjen e paqes mes Ukrainës dhe Rusisë.

Lavrov u përgjigj se “nazizmi është këtu: militantët e kapur, si dhe anëtarët e batalioneve Azov, Aidar dhe njësive të tjera kanë svastika ose simbole të njësive naziste SS në rrobat e tyre ose i kanë tatuazhe në trupat e tyre; ata haptazi lexojnë dhe promovojnë “Mein Kampf”.

“Si mund të ketë nazizëm në Ukrainë nëse Zelensky është hebre? Mund ta kem gabim, por edhe Adolf Hitleri kishte gjak hebre. Kjo nuk do të thotë absolutisht asgjë. Populli i mençur hebre thotë se antisemitët më të zjarrtë janë zakonisht hebrenjtë. “Çdo familje ka delen e saj të zezë, siç themi ne”, përfundoi ai.

Tel Avivi ka mbetur i befasuar me këtë deklaratë të kryediplomatit rus, Lavrov.

“Qëllimi i gënjeshtrave të tilla është të akuzojnë hebrenjtë për disa nga krimet më të tmerrshme në histori të kryera kundër tyre”, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.

“Përdorimi i Holokaustit për qëllime politike duhet menjëherë të ndalet”, shtoi ai.

Ministri i Jashtëm izraelit, Yar Lapid ka pohuar se Lavrov duhet të kërkojë falje dhe ftoi ambasadorin rus për bisedime. Ministri Lapid tha se pretendimi që Hitleri ishte me prejardhje hebreje ishte saktësisht i njëjtë sikur të thuhej se hebrenjtë kanë kryer krime kundër vetvetes.

Lapid tha se gjyshërit nuk ia vranë hebrenjtë, por nazistët.

Identiteti i njërit prej gjyshërve të Hitlerit nuk dihet dhe tashmë është thënë, pa prova, se ai mund të jetë hebre, shkruan reuters.

Moska nuk do të dorëzohet, ndaj Ministria e Punëve të Jashtme do të publikojë një mini disertacion me temën e hebrenjve, antisemitizmin si dhe antisemitizmin në Ukrainë.

Një mesazh i ndërgjegjshëm nga Kremlini?

Megjithatë, nuk duhet anashkaluar mundësia që ky është një mesazh i dërguar me vetëdije. Në fillim të agresionit rus, Izraeli mbajti një qëndrim neutral, por menjëherë bëri të ditur se nuk do të kundërshtonte vendosjen e sanksioneve. Kryeministri Bennett u përpoq të paraqitej si negociator, por kjo nuk u mor parasysh.

Turqia mori për një kohë rolin udhëheqës në atë fushë dhe tani negociatat, siç pretendon Lavrov, po zhvillohen në fshehtësi.

Rusia ishte e kënaqur me një zhvillim të tillë, veçanërisht pasi Izraeli nuk dërgoi armë në Ukrainë. Telashet nisin pasi u zbuluan krimet e tmerrshme të kryera nga ushtarët rusë në qytetin ukrainas Bucha. Ministri Lapid më pas ndryshoi retorikën dhe dënoi ashpër krimet e luftës.