Pse duhet të hani sojë jeshile për proteina, yndyra të shëndetshme dhe tri përfitime të tjera ushqyese!

Plot me lëndë ushqyese të çmuara, soja e papjekur është një shtesë e shëndetshme për çdo vakt ose mesvakt

Këto janë të gjitha arsyet ushqyese për të mbajtur gjithmonë një ose dy qese soje jeshile në frigorifer me ngrirje të thellë, transmeton Telegrafi.

Burim i shkëlqyer i proteinave

Së pari, soja është një burim i plotë i proteinave. Kjo do të thotë se përmban të nëntë aminoacidet thelbësore, gjë që është e mrekullueshme për vegjetarianët dhe veganët, sepse mund të jetë e vështirë të gjesh opsione me bazë bimore që janë burime të plota të proteinave, një filxhan përmban rreth 18 gramë proteina.

Ka mijëra fibra

Pos proteinave, soja është po ashtu burim i shkëlqyeshëm i proteinave, nga 8 gramë për një filxhan – rreth një të tretën e fibrave të rekomanduara për femra.

Soja jeshile është plot me yndyrna të shëndetshme për zemrën

Ajo gjithashtu përmban acide yndyrore omega-6 dhe omega-3 (6 gram dhe 0.6 gram për filxhan).

Është e pasur me lëndë ushqyese dhe e balancuar me makronutrientë

Një nga faktorët kryesorë që e bën sojën jeshile aq të mirë për ju është dendësia e saj e pamohueshme ushqyese. Kjo do të thotë se përmban shumë lëndë ushqyese të mahnitshme në lidhje me madhësinë dhe sasinë e kalorive, pa ndonjë (ose shumë) gjëra të pashëndetshme (sheqer të shtuar, yndyrna të ngopura, natrium, etj.).

Bilanci i makronutrientëve të sojës jeshile – që do të thotë një ekuilibër i karbohidrateve, proteinave dhe yndyrave – është gjithashtu ideal. Ndihmon me ngopjen dhe kënaqësinë gjatë ditës.

Soja jeshile është gjithashtu e mbushur me mikroelementë

Soja jeshile është e pasur me mikronutrientë si tiamina, hekuri, magnezi, fosfori, bakri, vitamina K, folate dhe mangan, të cilat janë jetike për ruajtjen e metabolizmit dhe ekuilibrin e përgjithshëm në trupat tanë.