Pritet rritje e numrit të rasteve me COVID-19 në Sydney të Australisë, spitalet nën presion

Rastet me COVID-19 pritet të “rriten ndjeshëm” në Sydney në javët e ardhshme pavarësisht një bllokimi të zgjatur, thanë autoritetet të martën, duke paralajmëruar se infeksionet në rritje tashmë i kanë vënë spitalet nën një tendosje të madhe.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Australia, dikur një udhëheqëse botërore në kufizimin e COVID-19, po përpiqet të shtypë një valë të tretë të infeksioneve të nxitur nga varianti shumë infektiv Delta, pavarësisht se ka mbyllur më shumë se gjysmën e popullsisë së saj.

Shteti i New South Wales (NSW), kryeqyteti i të cilit Sydney është epiqendra e shpërthimit të fundit, raportoi 452 raste në 24 orët e fundit, “kërcimi” i tretë më i madh njëditor dhe një vdekje e re.

“Ne parashikojmë që numrat e rasteve në dy ose tre javët e ardhshme do të rriten dhe ka të ngjarë të rriten ndjeshëm”, u tha gazetarëve Kryeministri i NSW, Gladys Berejiklian.

Sidnei tashmë ka ashpërsuar kufizimet, duke përfshirë ngritjen e bllokimeve në pjesë të qytetit, dhe ka rritur gjobat mes raporteve të njerëzve që kundërshtojnë urdhrat e rreptë të qëndrimit në shtëpi.

Por ekonomistët kanë frikë se bllokimet mund të çojnë ekonominë e vendit në humbje prej 2 trilionë dollarësh në një recesion të dytë në po aq vite, megjithëse banka qendrore e Australisë është e gatshme të ndërmarrë veprime politike.

Ndërkohë është thënë se në jug të Sidneit, 80 staf mjekësor u detyruan të izolohen në një spital lokal pasi disa raste të COVID-19 u gjetën në një repart onkologjie, tha Ministri i Shëndetësisë i NSW, Brad Hazzard.

“Nuk ka dyshim se sistemi spitalor është nën presion të madh në New South Wales”, citohet të ketë thënë Hazzard.