Presidenti i vetëshpallur i Afganistanit thotë se “sundimi i talebanëve nuk do të zgjasë shumë” – tregon arsyet!

 Afganistan”.

Ai gjithashtu pretendoi se talebanët ishin prapa sulmit terrorist të së enjtes në aeroportin e Kabulit, i cili vrau më shumë se 100 afganë dhe 13 ushtarë amerikanë, përcjell Telegrafi. I ashtuquajturi grupi i Shtetit Islamik në Afganistan mori përgjegjësinë për shpërthimin.

I pyetur pse nuk iku nga vendi, si Ghani, ai tha: “Unë jam një ushtar i Ahmad Shah Massoud dhe, në fjalorin e tij, nuk kishte asgjë të tillë si ikja, internimi dhe largimi nga kombi në momente të këqija”.

“Nëse do të kisha shpëtuar, mund të isha fizikisht i gjallë, por sapo të arrija në çdo cep të globit, do të kisha vdekur menjëherë”.

Massoud, mësuesi i Saleh, u emërua pas vdekjes një hero kombëtar nga ish-presidenti Hamid Karzai, për heroizmat e tij në luftën kundër ushtrisë sovjetike dhe talebanëve.

Ai u vra dy ditë para sulmeve terroriste të 11 shtatorit në 2001.

Saleh dhe fronti i tij i rezistencës janë në Luginën Panjshir në Afganistan, zona e vetme që talebanët nuk ishin në gjendje të kontrollonin gjatë sundimit të tyre të fundit mbi vendin – dhe vendlindja e Massoud.

Por ndërsa ai është atje, trupat e huaja përfundimtare po largohen nga vendi dhe talebanët për të cilët ai ishte i sigurt se do të mposhteshin po formojnë një qeveri.

Dhe një vendim që duket se ka forcuar forcat talebane ishte lirimi i mijëra të burgosurve nga qeveria afgane.

“Unë nuk jam një qenie njerëzore e përsosur”, tha ai për Euronews. “Por në pozicionin tim si nënkryetar, nuk mund të vija veton ndaj atij vendimi. Fatkeqësisht, amerikanët na kërkuan në një mënyrë shumë të gabuar dhe jodiplomatike t’i lironim këta të burgosur dhe kërcënuan se do të ndërpresin ndihmën ekonomike, armët dhe ushtrinë për Afganistanin”.

“Ne e bëmë të qartë se nëse i lëmë të lirë këta të burgosur, ata do të ktheheshin për të na luftuar”.

“Ne e dinim që dy ose tre ditë më parë se talebanët donin t’i jepnin fund katastrofës së aeroportit me një seri bombardimesh”, pohoi ai, shkruan euronews, përcjell Telegrafi.

“Ata përhapën fjalën se ISIS donte të kryente bombardime. (Por) talebanët qëndrojnë prapa bombardimeve të sotme (të enjten)”.

Ai gjithashtu akuzoi Pakistanin për dhënien e urdhrave talebanëve, të cilët ai i quajti “grup përfaqësues” për vendin.

Sipas Saleh, talebanët nuk kanë “legjitimitet të jashtëm dhe të brendshëm” dhe ata së shpejti do të përballen me një “krizë të thellë ushtarake”, me zona të tjera përveç Panjshirit që po bëjnë rezistencë kundër tyre.

Ai shtoi se Bashkimi Evropian “duhet të marrë përgjegjësinë e tij morale dhe mbështetjen për Rezistencën Kombëtare Afgane, politikisht dhe moralisht”.