Pesë ushqimet që duhet t’i hani në mëngjes për të humbur peshë

Anashkalimi i mëngjesit nuk është një ide e mirë pasi do t’ju mungojnë lëndët ushqyese dhe e gjithë kjo mund të ndikojë në nivelin tuaj të sheqerit në gjak

Mëngjesi i pasur me lëndë ushqyese ka një efekt pozitiv në përqendrimin, kolesterolin dhe ulë rrezikun nga diabeti.

Përveç kësaj, zgjedhja e duhur e ushqimeve të mëngjesit mund t’ju ndihmojë të humbni peshë. Këto pesë ushqime që duhet të hani për mëngjes nëse doni të humbni peshë.

Vezë

Vezët janë të pasura me proteina, vitamina dhe minerale, dhe mund të zvogëlojnë oreksin i cili mund t’ju ndihmojë në mënyrë të konsiderueshme për të humbur peshë. Vezët janë një ushqim ideal për të gjithë njerëzit që duan të humbin peshë. Përveçse të shijshme, ju mund të ruani vezë në mënyra të ndryshme, dhe gjithashtu mund të shtoni disa perime në to.

Drithërat

Drithërat janë një zgjedhje e shëndetshme dhe e shijshme, ato përmbajnë pak kalori, por ato janë jashtëzakonisht të pasura me fibra dhe proteina që ndihmojnë në kontrollin e peshës. Pikërisht për shkak të përmbajtjes së ulët të kalorive, drithërat do të zvogëlojnë dëshirën për ushqim, do të ngadalësojnë tretjen dhe do t’ju bëjnë të ndiheni të ngopur më gjatë.

Kos grek dhe fruta

Ky është një kombinim ideal për humbje peshe. Kosi grek përmban dukshëm më shumë proteina sesa kosi i zakonshëm, por edhe dy herë më shumë karbohidrate. Ju mund të shtoni luleshtrydhe, boronicë ose disa manaferra të tjerë në kos për një ndjenjë shtesë të ëmbëlsisë. Për ta bërë kosin grek edhe më të shijshëm, mund të shtoni edhe copa banane.

Smoothie

Smoothie përmban një numër ushqyesish që ndihmojnë në humbjen e peshës. Përveç frutave dhe perimeve, ju gjithashtu mund të shtoni fara chia në smoothie, të cilat janë jashtëzakonisht të pasura me proteina.

Avokado

Avokado është një nga super ushqimet që është ideale për t’u konsumuar për mëngjes. Ju gjithashtu mund të shtoni domate, qepë, piper dhe kripë. Ky kombinim ju mban të ngopur për një kohë të gjatë dhe zvogëlon dëshirën për ushqime shtesë midis vakteve. Përveç kësaj, këto yndyra të shëndetshme ulin kolesterolin, si dhe rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës.