Pesë rastet kur lojtarët e Milanit fyen Interin në festën e tyre për Scudetto

Parada e titullit të Milanit shfaqi kuqezinjtë duke u tallur me rivalët e qytetit Interin disa herë dhe Football Italia tregon pesë momentet më të diskutueshme të festimeve të tyre.

Rossonrët kanë fituar titullin e 19-të në historinë e tyre dhe të parin në 11 vjet. Lojtarët kanë festuar me tifozët për disa ditë dhe kanë mbajtur një paradë titulli në rrugët e Milanos të hënën, një ditë pas fitores së tyre ndaj Sassuolos.

Ylli i Milanit, Theo Hernandez, ishte tallur dy herë me Interin pas fishkëllimës së fundit. Ai fillimisht i tha Sky Sport: “Të gjithë thanë se Interi ishte favoriti; le të shohim se çfarë thonë ata tani”. Kur kuqezinjtë u kthyen në Milano për të festuar para selisë së klubit, francezi filloi një brohoritje kundër rivalit.

Talljet e skuadrës vazhduan të nesërmen, gjatë një parade me autobus të hapur, kur Zlatan Ibrahimovic u tha tifozëve kuqezi që t’i dërgojnë një mesazh Hakan Calhanoglut.

Mesfushori turk ishte larguar nga klubi në fund të kontratës së tij në qershor, duke iu bashkuar Interit si lojtar i lirë.

Momenti më i diskutueshëm ishte gjithashtu gjatë paradës kur disa lojtarë të Milanit treguan një pankartë ku shkruhej: “Vendosni Kupën e Italisë tuaj b*th”. Ishte një flamur i ngjashëm me atë të ngritur nga Massimo Ambrosini në 2007 pasi Milani kishte fituar Ligën e Kampionëve dhe Interi mori titullin e Serie A. Pankarta e shfaqur dje nga lojtarët e Milanit çoi në një hetim nga Komisioni Disiplinor.

Lojtarët e Milanit kishin vendosur më parë një tjetër pankartë me fytyrën e Simone Inzaghit dhe shkrimin ‘Spiaze’. Nuk është një fjalë e duhur italiane, por shqiptimi i fjalës ‘Spiace’ (më fal) në dialektin e Emilia-Romagna, rajoni ku vjen Inzaghi.

Përveç hetimit nga Komisioni Disiplinor, lojtarët e Milanit janë kritikuar nga ish-sulmuesi i Italisë, Aldo Serena, të cilit nuk i ka pëlqyer shumë mënyra se si disa lojtarë kanë festuar.