Pesë fakte magjepsëse rreth fustanit të nusërisë së mbretëreshës Elizabeth II

Mbretëresha Elizabeth II, monarkja më jetëgjatë në historinë britanike, vdiq në shtëpinë e saj në Balmoral më 8 shtator 2022. Ajo ishte 96 vjeç.

Mbretëresha gjithnjë me stil u martua me oficerin e guximshëm të marinës, Princin Philip të Greqisë, më 20 nëntor 1947, në dasmën që të gjithë prisnin në Britaninë e pas Luftës së Dytë Botërore.

Përpara ditës së madhe, spekulimet rreth asaj se çfarë do të vishte princesha 21-vjeçare, goditën me ethe.

Dritaret e studios së stilistit Norman Hartnell duhej të mbuloheshin për të parandaluar spiunimin, madje ka edhe një roman historik për prodhimin e fustanit të famshëm, i titulluar “The Gown”.

Veshja mahnitëse ka një histori të jashtëzakonshme pas saj, dhe ne po kthehemi përsëri në dasmën e Princeshës Elizabeth dhe Princit Philip me pesë fakte magjepsëse për veshjen e saj të mrekullueshme:

1. Dizajni përfundimtar u miratua më pak se tre muaj para dasmës.

Ndërsa shumë nuse këto ditë i porosisin fustanet e tyre nëntë muaj deri në një vit ose shumë më përpara, fustani i Princeshës Elizabeth II nuk kishte filluar deri në gusht të vitit 1947, sipas Royal Collection Trust – më pak se tre muaj para dasmës së saj.

Një dizajn i skicuar nga Norman Hartnell, një nga stilistët kryesorë të modës në Angli në atë kohë, fitoi; ai e quajti atë “fustanin më të bukur që kisha bërë deri më tani”, për People.

U desh puna e palodhur e 350 grave për të krijuar një pjesë të detajuar të ndërlikuar në një afat kaq të shkurtër kohor dhe të gjitha u betuan për fshehtësi për të mbrojtur çdo detaj në lidhje me ditën e veçantë të Princeshës Elizabeth që të mos dilte në shtyp.

Betty Foster, një rrobaqepëse e atëhershme 18-vjeçare që punonte në fustanin në studion e Hartnell-it, tha për Telegraph se “Amerikanët kishin marrë me qira banesën përballë për të parë nëse mund ta shihnin fustanin dhe se [Hartnell] kishte për të mbuluar dritaret e dhomës së punës me zbardhues për të ndaluar këtë”.

2. Gratë e zakonshme i dhanë Princeshës Elizabeth kuponat e tyre të racionit për të ndihmuar në pagesën e veshjes.

Në Britaninë e pasluftës, masat shtrënguese nënkuptonin që njerëzit duhej të përdornin kuponat e racionit të veshjeve – dhe siç mund të imagjinohet, një fustan martese i shtrenjtë nuk ishte saktësisht brenda atij buxheti.

Një skicë e fustanit të dasmës së Mbretëreshës Elizabeth II

Pëlhura e kushtueshme e përdorur për veshjen e Princeshës Elizabeth ishte veçanërisht e vështirë për t’u marrë në atë kohë, siç tha për People shoqëruesja e nuses (dhe kushërira e Princit Philip) Lady Pamela Hicks.

“Tyli mund të blihej lehtësisht, ndërsa sateni i dukeshës ishte kaq i vështirë për t’u marrë në ato ditë”, tha ajo, duke shtuar se shoqërueset e nuses mbanin fustane prej tyli ndërsa fustani i princeshës ishte prej sateni me thekse tyli.

Qeveria britanike i dha Princeshës Elizabeth 200 kuponë racioni shtesë, për çdo qytet dhe vend, por gratë në mbarë Mbretërinë e Bashkuar ishin aq të lumtura kur e panë të martohej, saqë në fakt i dërguan me postë kuponët e tyre për të ndihmuar në mbulimin e veshjes.

Ndërsa Hicks tha se princesha duhej t’i kthente me postë – në fakt ishte e paligjshme të jepeshin kupona – ishte një shfaqje prekëse e mbështetjes për Elizabeth dhe monarkinë. “Kjo tregoi se si njerëzit donin të përfshiheshin”, tha shoqëruesja e nuses mbretërore.

3. Fustani i princeshës u frymëzua nga një pikturë e Botticelli

Sipas Royal Collection Trust, frymëzimi i Hartnell për fustanin e dasmës erdhi nga një vend i pazakontë: piktura e artistit të famshëm italian Sandro Botticelli “Primavera”.

Fjala “primavera” do të thotë pranverë në italisht, dhe piktura përmban Flora, perëndeshën e pranverës dhe Venusin, perëndeshën e dashurisë dhe bukurisë – një mënyrë e përsosur për të kombinuar fillimin e ri të një dasme dhe gjithashtu një fillim të ri pas luftës. .

Ashtu si fustani i zbukuruar me lule në pikturë, ai i Princeshës Elizabeth ishte i mbuluar me motive të ndërlikuara lulesh dhe gjethesh të qëndisura me kristal dhe perla.

4. Dizajni përmbante 10 mijë perla me fara të importuara nga Amerika

Një detaj që bie në sy në fustanin e nusërisë dhe vellon e përpunuar të Princeshës Elizabeth? Pamja e saj është e mbuluar me 10 mijë perla mahnitëse, të gjitha të qepura me dorë në fustan në një model lulesh.

Ndërsa kujdesej që mëndafshi dhe sateni të prodhoheshin në Britani (duke përfshirë Lullingstone Castle, Kent dhe Dunfermline, Skoci, sipas Royal Collection Trust), perlat e fustanit importoheshin në të vërtetë nga Amerika.

Një problem me pëlhurën mëndafshi? Pallati duhej të siguronte publikun se krimbat e mëndafshit vinin nga Kina, dhe jo nga një prej vendeve që Britania e Madhe luftoi në luftë, si Japonia apo Italia, sipas Town and Country.

5. Princesha Elizabeth nuk e provoi fustanin deri në ditën e saj të dasmës

Edhe pse anëtarët e familjes mbretërore padyshim kanë prova të fustanit të nusërisë si nuset e tjera të ardhshme, rezulton se Princesha Elizabeth në fakt nuk e dinte nëse fustani i saj i rrinte siç duhet deri në mëngjesin kur u martua.

Foster, rrobaqepja e lartpërmendur, tha për Telegraph se fustani i Elizabeth u dorëzua në ditën e dasmës, “duke respektuar traditën se do të ishte e pafat” ta provonte më parë.

Ndërsa një tjetër anëtare e stafit, Miss Yvonne, shkoi në Pallatin Buckingham për t’i përshtatur nuses, Foster zbuloi se kishte disa shqetësime në ditën e dasmës. “Ajo na tha se Mbreti i kishte ofruar një pije princeshës Elizabeth për të qetësuar nervat e saj, por ajo e kishte refuzuar atë”.