Përmirësoni tretjen dhe shkëlqimin e lëkurës tuaj me këtë pije qetësuese

Ne të gjithë kemi atë pije, ushqim ose rutinë që i drejtohemi ndërsa vendosemi për natën.

Disa kapin një libër për të ndihmuar në qetësimin e mendjes nga stresi i jetës së përditshme, të tjerë mund të hanë një tas me drithëra ose të pinë një gotë qumësht për të qetësuar stomakun e tyre.

Por për dikë, gjithçka ka të bëjë me filxhanin e fundit me çaj mente. Ai mund t’ju qetësoj menjëherë para gjumit dhe mund të ketë përfitime shëndetësore edhe më të mëdha nga sa e mendoni, falë mentës së plotfuqishme.

Përfitimet shëndetësore të çajit me mente

  1. Relakson trupin tuaj, sidomos para gjumit

Pirja e çajit para gjumit njihet gjerësisht si një mënyrë për të fjetur më mirë, pasi pija e ngrohtë mund t’ju ndihmojë të relaksoheni. Dhe menta në veçanti ka veti të veçanta që e bëjnë më të lehtë qetësimin. Për shembull, mente ka një efekt relaksues të muskujve kur e pimë, gjë që ndihmon trupin tonë të heqë dorë nga tensioni i ditës. Ajo gjithashtu ndihmon në qetësimin e rrahjeve të zemrës. Ekspertët pajtohen se një filxhan me këtë çaj është zgjidhja e duhur kur jeni shumë të lidhur. “Çaji më i mirë për të lehtësuar rrahjet e zemrës është çaji i mentes, pasi është treguar se ka një efekt qetësues dhe qetësues në mendje dhe trup”, thotë Caleb Backe, korrespondent për shëndetin dhe mirëqenien për  Maple Holistics.

  1. I jep një nxitje tretjes

Mentoli në mente ofron përfitime të mëdha për tretjen. Mentol, një përbërës organik natyral në mente, relakson sistemin tonë të tretjes. Ndihmon gjithashtu traktin tonë tretës që të fillojë punën, duke e bërë të gjithë procesin më të lehtë për trupin tonë. Mund të ndihmojë gjithashtu në uljen e fryrjes dhe qetësimin e stomakut të mërzitur.

  1. I jep lëkurës tuaj më shumë shkëlqim

Kjo këshillë nuk ka të bëjë me pirjen e çajit, por me aplikimin në lëkurën tuaj. Të njëjtat përbërje bimore qetësuese mund të zvogëlojnë ënjtjen dhe skuqjen në fytyrën tuaj. Vetëm sigurohuni që të aplikoni me kujdes qeset e çajit në lëkurën tuaj dhe të shmangni sytë!