Pasojat që mund të ndjeni nëse nuk konsumoni banane

Bananet janë një mënyrë e lirë për të shtuar lëndë ushqyese thelbësore si kaliumi, magnezi dhe vitamina C në dietën tuaj, por nëse jeni në mesin e shumë njerëzve që e përjashtojnë këtë frutë nga dieta juaj si pjesë e një diete me pak karbohidrate, mund të përjetoni disa ndryshime befasuese shëndetësore.

Ja disa prej tyre:

Sistemi juaj imunitar mund të vuajë

Bananet, veçanërisht bananet e papjekura, janë një burim i shkëlqyer niseshteje, i cili ka një efekt prebiotik, që do të thotë se ushqen bakteret e shëndetshme në traktin tuaj tretës. Megjithatë, nëse i hiqni bananet nga dieta juaj, mund t’i privoni bakteret e dobishme të zorrëve nga ushqimi që u nevojitet për t’u riprodhuar.

Sipas një artikulli kërkimor të vitit 2013 të botuar në Frontiers in Immunology, fibra adekuate prebiotike madje mund të ndihmojë në mbështetjen e sistemit tuaj imunitar – por ndërprerja e ushqimeve prebiotike, si bananet, mund të zvogëlojë shëndetin tuaj imunitar, duke ju bërë më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve.

Ju mund të rikuperoni në mënyrë më pak efektive nga trajnimi

Dëshironi të nxisni stërvitjet tuaja pa përdorur bare proteinike industriale ose pije sportive? Në vend të kësaj, provoni një banane! Një banane mesatare përmban afërsisht 517 miligramë kalium, ose 11 për qind të dozës suaj të rekomanduar ditore, një mungesë e së cilës është lidhur me ngërçet e muskujve.

Një studim i vitit 2012 i botuar në PLUS One zbuloi gjithashtu se bananet ishin efektive në reduktimin e inflamacionit pas stërvitjes dhe prodhonin nivele më të larta të dopaminës qarkulluese te atletët pas stërvitjes sesa pijet rikuperuese me bazë karbohidrate, që do të thotë se mungesa e tyre në dietën tuaj mund të çojë në tendosje më e madhe në trup.

Mund të jesh më i uritur

Ju mund të keni eliminuar bananet nga dieta juaj për të humbur peshë, por mund të ketë efektin e kundërt. Sipas një studimi të vitit 2017 të botuar në Journal of Functional Foods, konsumimi i niseshtesë nga mielli i bananes së papjekur përpara një vakti çoi në një reduktim prej 14% në marrjen e mëvonshme të kalorive. Kuptohet, i njëjti ndryshim kimik në trupin tuaj ka më pak gjasa të ndodhë me bananet e pjekura, por bananet ende mund të nxisin humbjen e peshës.

Mund të bëheni më të ndjeshëm ndaj gripit

Nëse sëmureni nga gripi çdo vit, me siguri do të dëshironi të mbani banane në menynë tuaj. Një përmbledhje e vitit 2020 e hulumtimit të botuar në PNAS zbuloi se lektina e krijuar e bananes (një lloj fibre e patretshme që lidh sheqerin) ka veti antivirale kundër llojeve të shumta të gripit. Megjithëse bananet mund të mbështesin shëndetin tuaj imunitar, padyshim që nuk mund të mbështeteni tek ky ushqim për t’ju mbrojtur nga viruset e rënda si gripi.

Mund të keni më shumë gjasa të zhvilloni presion të lartë të gjakut

Nëse dëshironi të mbani presionin e gjakut në një interval të shëndetshëm, mund të dëshironi të mbani në meny banane të pasura me kalium. Një studim i vitit 2005 i botuar në revistën Hypertension zbuloi se ushqimet e pasura me kalium ka të ngjarë të kenë një efekt të ngjashëm në uljen e presionit të gjakut si kloruri i kaliumit, një shtesë që përdoret shpesh për të ulur presionin e gjakut.

Ju mund të jeni në rrezik më të lartë për goditje në tru

Presioni i lartë i gjakut është një faktor rreziku serioz për goditje në tru dhe heqja e ushqimeve të pasura me kalium si bananet nga dieta juaj mund t’i shtyjë këto shifra në një territor të rrezikshëm.

Në fakt, një përmbledhje e meta-analizave të vitit 2013 të botuar në BMJ zbuloi se individët që kishin konsum më të lartë të kaliumit reduktuan rrezikun e goditjes në tru deri në 24%, kështu që mund të mos dëshironi t’i hiqni ato banane nga plani juaj ende. vaktet, sipas EatThis.