Pamje që tregojnë pasojat kur pronari la një palë syze “të ekspozuara ndaj diellit” në një makinë në Angli

Ndërsa temperaturat rriten dhe njerëzit fillojnë të kërkojnë hije, ekipet e zjarrfikësve në Angli kanë lëshuar një paralajmërim të ashpër pasi një palë syze dielli ndezën një flakë që shkatërroi një makinë.

Fotot tronditëse kanë zbuluar se si një palë syze dielli të mbetura pa mbikëqyrje në një makinë në Nottinghamshire shkaktuan një zjarr që shkriu brendësinë e automjetit, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Shërbimi i Zjarrfikësve dhe Shpëtimit të Nottinghamshire u thirrën në skenën e zjarrit të shtunën në orën 17:05 në Nuthall dhe që atëherë kanë lëshuar një paralajmërim për shoferët që të lënë objekte reflektuese në makinë, në një kohë me diell.

Motoristët e tronditur në rrjetet sociale falënderuan shërbimin për paralajmërimin e tyre, duke mos kuptuar se ky ishte një rrezik i tillë.