Njihuni me sulmuesin 43-vjeçar, i cili ka pasur 47 transferime gjatë karrierës ikonike

Nëse në fillim nuk keni sukses, nuk duhet të dorëzoheni asnjëherë – ose në rastin e Jefferson Louis, bëjeni 47 herë.

Ky numër është sa transferime ka bërë sulmuesi tani 43-vjeçar që kur filloi të luante futboll në vitin 1996. Ndërsa ish-yjet e Ligës Premier si, Nicolas Anelka dhe Peter Crouch patën karriera të shkëlqyera duke lëvizur nga klubi në klub, Louis është pa dyshim më i fundit.

Pasi kishte kaluar nëpër aventura si te Risborough Rangers, Thame United, Aylesbury United dhe Thame United, ai stopoi së luajturi futboll kur ishte pjesë e Oxford United. Kjo erdhi pasi ai kishte vuajtur një dënim prej gjashtë muajsh burg kur ishte 21 vjeç.

I prirur për të lënë pas vetes akuzën e tij për vozitje të rrezikshme ndërsa skualifikohej, ai e bëri këtë në mënyrën më të mirë të mundshme, duke u rikthyer në raundin e tretë të FA Cup në fitore kundër Swindon Town.

Ajo që pasoi ishin 15 minutat e famës së Louis, teksa ai u kap nga kamerat televizive duke festuar barazimin e Oksfordit me klubin e tij të fëmijërisë Arsenal. Pavarësisht se nuk ishte në gjendje të përsëriste suksesin e tij, ai e përshkroi paraqitjen zëvendësuese në minutën e 54-të në Highbury si “kulmi i karrierës së tij” në The Non-League Paper në vitin 2018.

Louis realizoi gjithsej 55 paraqitje për Oksfordin nga 2002-2004, të cilën ai e ka kryesuar në një klub vetëm një herë që atëherë. Pas periudhave të huazimit në Woking dhe Gravesend & Northfleet, ai u bashkua me Forest Green Rovers përpara se të kthehej në Woking në formë të përhershme.

Dy sezone të tjera në Ligën e Dytë erdhën me Bristol Rovers dhe Mansfield, por janë skuadra të panumërta jo profesionale ato që përbëjnë pjesën më të madhe të CV-së së tij qesharake të gjatë. Duke folur për Sky Sports në vitin 2017, ai sugjeroi se shpesh e futej probleme me ato që thoshte.

“Xhefersoni i vjetër nuk e kafshoi kurrë gjuhën e tij, por Xhefersoni i ri kafshon gjuhën e tij”, deklaroi ai. “Unë jam i pjekur, jam rritur, jam plak tani”.

Një tjetër moment kryesor i karrierës së tij ishte një paraqitje debutuese ndërkombëtare për Republikën Dominikane kur ai përfaqësoi kombin në një ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës 2010 kundër Barbados. Ashtu si pjesa tjetër e karrierës së tij, megjithatë, Louis nuk qëndroi gjatë dhe kjo mbetet paraqitja e tij e vetme.

Pavarësisht se ka shkuar shumë larg, ai e ka gjetur veten përsëri në Oxfordshire pasi iu bashkua North Leigh tetorin e kaluar. Ai është gjithashtu një trajner dhe ka licencën B të UEFA-s dhe kërkon të ndihmojë fëmijët që janë përjashtuar nga studimet e tyre për t’i shmangur ata të ndjekin rrugën që ai mori dikur.