Njihuni me sekretet për tu zgjuar të bukura

Ne të gjithë duam që fytyra jonë të duket e bukur në mëngjes. Dollapi i banjës është plot me kozmetikë dhe kozmetikë. Nga serumi kundër rrudhave që sapo është lëshuar tek abetarja që siguron qëndrueshmëri dhe pudra e ajrosur dhe transparente që thith shkëlqimin. Ne nuk e themi këtë në mënyrë arbitrare, por statistikat e konfirmojnë atë. Në vitin 2019, qarkullimi global i produkteve të bukurisë arriti një shumë astronomike prej 130 miliardë dollarësh.

Flini mjaftueshëm-Orët e gjumit të duhur ndryshojnë nga trupi në trup. Një tjetër mund të zgjasë gjashtë orë, një tjetër nëntë. Sidoqoftë, jo më shumë se dhjetë. Shtë vërtetuar se orët më pak dhe më shumë se normale të gjumit për secilin trup kanë të njëjtat efekte negative:
– lëkura plaket më shpejt
– nuk shërohet aq shpejt nga sulmet mjedisore
– cilësia e saj zvogëlohet

Pastroni tërësisht fytyrën tonë para se të flini-Ne kemi thënë tashmë se gjumi është prerja më e mirë e bukurisë: qelizat janë të oksigjenuara, kolagjeni riprodhohet, muskujt e fytyrës pushojnë pas një dite të gjatë. Por ne nuk duhet të neglizhojmë pastrimin e lëkurës, siç bëjmë me çdo trajtim tjetër të fytyrës. Në fakt, ekspertët thonë se pastrimi i mbrëmjes është më i rëndësishëm se mëngjesi: Ai çliron poret nga përbërja dhe papastërtitë dhe parandalon që ato të absorbohen dhe të dëmtojnë lëkurën brenda natës.

Fjetja me fytyrë të ndyrë dëmton pamjen e lëkurës menjëherë dhe në afat të gjatë.

Ja çfarë mund të shkaktohet:

– zgjerimi i poreve
– thatësi
– skuqje
– inflamacion
– shpërthime të akneve

Vendosni një gotë ujë në komodinën e natës-Çfarëdo kozmetike që të aplikojmë, nuk do të kemi rezultate të mëdha nëse trupi ynë nuk është i hidratuar sa duhet. Përveç kësaj, atmosfera e thatë në dhomën e gjumit (p.sh. për shkak të ajrit të kondicionuar) mund të dehidratojë më tej lëkurën. Kështu që është mirë të kemi një gotë ujë pranë nesh në rast se jemi të etur gjatë natës.

Ne flemë me kurriz ose zgjedhim një jastëk të veçantë -Dhe ndërsa rrudhat krijohen nga shprehjet tona, ka edhe ato që janë kryesisht për shkak të qëndrimit të dobët të gjumit, dhe krijohen në fytyrë, qafë dhe dekolte. Shpesh ndodh që ne të zgjohemi në mëngjes dhe të zbulojmë se çarçafët kanë lënë gjurmë në fytyrën tonë. Ajo që ne mund të mos e dimë është se sa më shumë plakemi, aq më shumë kohë duhet që ata të zhduken. Një zgjidhje, jo e lehtë për disa, është të flini në shpinë. Një tjetër është përdorimi i çarçafëve dhe jastëkëve të bërë nga pëlhura të buta.

Ngrini kokën-Është treguar se zvogëlon gërhitjen, sëmundjen e refluksit gastroezofageal, rinitin dhe të gjitha çështjet e tjera që ndikojnë negativisht në cilësinë e gjumit, dhe rrjedhimisht në lëkurë. Përveç kësaj, ngritja e kokës ndihmon në zvogëlimin e fryrjes dhe rrathëve të errët nën sy, sepse përmirëson qarkullimin e gjakut. Si ta arrijmë këtë? Thjesht shtoni një jastëk më shumë.

Aplikoni përbërjen e duhur kozmetike gjatë natës-Është mirë të forconi mekanizmat e rinovimit të lëkurës. Kështu, trajtimi bazë konsiston në pastrimin dhe një përbërje kozmetike të natës. Nëse duam, mund të ndjekim hapat e shumtë të kujdesit korean.
Këshillë: Nëse lëkura shfaq shenja dehidratimi, në vend që të hidratoni, aplikoni një maskë të pasur nate që nuk shpëlahet. Në mëngjes, pamja dhe struktura e saj do të përmirësohen ndjeshëm.