Nga përballja me Donnarumman, në një mision vetëvrasës: Historia e lojtari italian që iu bashkua ushtrisë ukrainase përball agresionit rus

Ish-lojtari i Italisë, Ivan Luca Vavassori, i cili është bërë një ushtar i huaj për Ukrainën, është në spital pas luftimeve në Mariupol, konfirmoi babai i tij.

Kishte frikë se Vavassori ishte ndër viktimat e betejës në fabrikën e çelikut në Mariupol pasi ish-portieri nuk kishte kontaktuar me familjen e tij prej disa ditësh. Lindur në Rusi në vitin 1992, u birësua nga familja Vavassori në Itali. Nëna e tij adoptuese, Alessandra Sgarella, u rrëmbye nga ‘Ndrangheta’ në vitin 1997 dhe u lirua pas nëntë muajsh. Ajo vdiq në vitin 2011 për shkak të një sëmundjeje të rëndë.

Ivan Luca është një ish-portier i Serisë C. Ai luajti me Pro Patria, Bra dhe Legnano, duke grumbulluar 15 paraqitje në divizionin e tretë të Italisë dhe dy në Supercoppa Serie C. Në vitin 2013, ai ishte pjesë e ekipit që u përball me Milanin në një ndeshje miqësore që pa Kevin Prince Boateng të largohej nga fusha. Abuzimi racist nga fansat e Pro Patria.

Dy vjet më vonë, ai startoi kundër kuqezinjve në ndeshjen e parë miqësore për Sinisa Mihajlovic në krye të kuqezinjve. Ishte gjithashtu ndeshja e parë në nivel të lartë për Gigio Donnarumman, i cili zëvendësoi Christian Abbiatin në pjesën e parë. Vavassori u largua nga Italia disa vite më parë për të vazhduar karrierën e tij si lojtar në Bolivi.

Ai iu bashkua ushtrisë ukrainase në shkurt dhe ka postuar disa fotografi të konfliktit në llogarinë e tij në Facebook. Babai i tij adoptues, Pietro, ishte ish-pronari i kompanisë logjistike Italsempione dhe ish-kryetari i Pro Patria. Pak ditë më parë, Ivan Luca tha në rrjetet sociale se ishte gati t’i bashkohej një ‘misioni vetëvrasës’.

https://www.facebook.com/ivanluca.vavassori/posts/264736122422499

“Ne kemi shumë pak njësi kundër një ushtrie të tërë, por ne preferojmë të provojmë. Ajo që ka rëndësi është të vdesësh mirë; vetëm atëherë fillon jeta”, ka shkruar ai.

Kishte frikë se ai ishte një nga pesë viktimat e një prej sulmeve të kryera nga ushtria ruse në Mariupol javën e kaluar. Megjithatë, të martën në mëngjes. familja e tij konfirmoi se Ivan Luca është gjallë. “Ivan është ende gjallë dhe është në spital”, ka thënë babai i tij. Il Messaggero dhe media të tjera italiane raportojnë se Prokurori i Milanos ka hapur një hetim për misionin e tij në Ukrainë.