Në nxehtësi të lartë, trupi dehidratohet pas vetëm 30 minutash

Për shkak të nxehtësisë së lartë, ekspertët e shëndetit kanë këshilluar qytetarët që të kujdesen për shëndetin e tyre për të shmangur goditjen nga nxehtësia. Një nga këshillat kryesore është të pini lëngje të mjaftueshme për të parandaluar dehidratimin

“Trupi i njeriut përmban rreth 60 për qind të ujit që humbasim gjatë frymëmarrjes dhe djersitjes, dhe ky proces intensifikohet nga nxehtësia, veçanërisht nëse nuk konsumojmë lëngje të mjaftueshme. Kjo mund të çojë në dehidrim, “shpjegoi David Della-Giustina, një mjek i urgjencës.

Ndërsa trupi fillon të djersitet, rrahjet e zemrës rriten dhe gjaku shtyhet drejt lëkurës për t’u larguar nga nxehtësia.

“Ndërsa ngrohemi, djersitemi më shumë dhe për këtë arsye nxjerrim më shumë lëngje dhe elektrolite. Nëse nuk pini mjaftueshëm lëngje ose djersitni më shumë sesa pini, mund të dehidratoheni, ”shpjegon Teresa Murray Amato, presidente e mjekësisë së urgjencës në Nju Jork.

Si të njohim dehidratimin?

Kur ndodh dehidratimi personi fillon të ndiejë etje, buzët dhe goja thahen dhe personi mund të ndiejë marramendje. Disa gjithashtu mund të përjetojnë dhimbje koke dhe urinë të errët. Nëse jashtë është shumë nxehtë, ekziston gjithashtu rreziku i zhvillimit të sëmundjeve të lidhura me nxehtësinë.

Njerëzit që janë më të rrezikuar nga dehidratimi janë ata që bëjnë disa aktivitete në vapë, dhe kjo përfshin stërvitjen dhe disa punë si ndërtimi. Ata mund të dehidratohen për orë të tëra, shpjegon Della-Giustina.

Në disa raste, dehidratimi mund të ndodhë pas më pak se 30 minutash.

“Njerëzit mund të humbasin një litër ose dy ujë në një orë ose dy nëse nuk e plotësojnë atë,” thotë Della-Giustina. Nëse jeni ulur në një apartament të nxehtë, do të zgjasë pak më shumë, deri në disa orë.

Nëse nuk hani ose pini ujë mjaftueshëm gjatë kohës së nxehtësisë, dehidratimi do të ndodhë më shpejt. Të rinjtë dhe të moshuarit janë në rrezik më të madh nga dehidratimi pasi trupat e tyre kanë nevojë për më shumë kohë për t’u ftohur. Përveç kësaj, shumica e të moshuarve marrin ilaçe që i bënë më të prirë ndaj dehidrimit.

“Kur arrini në pikën ku ndiheni të etur, tashmë ju mungon 1-2 për qind e ujit në trupin tuaj, i cili është domethënës dhe i vështirë për tu kompensuar,” shpjegon Della-Giustina.

Uji nuk është pija më e mirë kur jeni të dehidratuar

Nëse vëreni shenja të dehidratimit, strehohuni aty ku ka rrjedhje ajri dhe injektoni lëng në trupin tuaj sa më shpejt të jetë e mundur. Duhet shtuar se në situata të tilla nuk është e mjaftueshme të pini vetëm ujë. Kur djersitemi, humbasim elektrolite, kështu që është e nevojshme të kompensohet niveli i sheqerit dhe natriumit në trup.

“Nëse hidratoheni me ujë dhe nuk merrni elektrolite, nuk po e ndihmoni veten”, tha Amato për Huff Post.

Në atë rast, pijet sportive janë opsioni më i mirë, por shmangni pijet dietike pasi nuk përmbajnë sheqer të mjaftueshëm. Përveç kësaj, mund të përzieni gjysmë lugë çaji kripë dhe gjashtë lugë sheqer me një litër ujë dhe ta pini.

Simptomat tuaja duhet të përmirësohen pas 15 deri në 30 minuta, dhe nëse kjo nuk ndodh, kërkoni kujdes mjekësor.