Napoli dhe Juve kualifikohen në Ligën e Kampionëve për sezonin 2022/2023

Napoli dhe Juventusi e kanë siguruar kualifikimin për në Ligën e Kampionëve për sezonin 2022/2023 pas barazimit të Romës ndaj Bolognas.

Partenopei triumfuan ndaj Sassuolos (6-1) të shtunën, derisa Zonja e Vjetër i mori pikët ndaj Venezias (2-1) të dielën falë dygolëshit të Leonardo Bonuccit.

Roma nuk arriti më shumë se një barazim pa gola ndaj Bolognas, ashtu që ka mbetur 10 pikë prapa Juves dhe 11 pikë prapa Napolit kur kanë mbetur edhe tri xhiro deri në fund të kampionatit (nëntë pikë maksimale).