Moti sot i ngrohtë me temperatura deri 42 gradë

Shkup, 3 gusht – Periudha e motit stabil dhe të nxehtë vazhdon edhe në ditët në vijim, por temperature maksimale prej sot do të jetë mesatarisht për dy grade më e ulët në krahasim me dje.

Siç kumtoi DPHM, moti sot do të jetë me diell dhe mbi mesataren nxehtë, me temperature të vogla lokale. Do të fryjë erë e dobët deri mesatare, ndërsa në pjesët perëndimore përkohësisht e përforcuar nga drejtimi perëndimor.

Temperatura maksimale do të jetë në interval prej 34 deri 42 gradë. UV indeksi do të jetë 9.

Në Shkup dhe rrethinë moti do të jetë me diell dhe shumë I nxehtë, me erë të dobët deri mesatare nga drejtimi perëndimor. Temperatura maksimale do të arrijë deri 38 gradë.

Deri të enjten do të jetë I aktivizuar niveli I portokalltë I rrezikut nga temperaturat e larta. Të enjten pasdite dhe të premten pritet destabilizim I cili do të kushtëzojë reshje të rëmbyeshme të shiut, bubullima dhe erë të prëforcuar. Të premten temperaturat plotësisht do të ulen.