Momenti kur forcat ukrainase çaktivizojnë raketat në rajonin e Kievit

Fshati Havronshchyna, në rajonin e Kievit është një ndër zonat më të bombarduara, por imazhet e publikuara tregojnë forcat ukrainase duke çaktivizuar raketat e pashpërthyera.

Gjatë ditës së sotme, SHBA-ja u bëri thirrje aleatëve të saj që të lëvizin gjithçka për ta mbajtur Kievin të pajisur me armë, ndërsa forcat ruse vazhdojnë të sulmet në Ukrainën lindore dhe jugore.

Thirrjet erdhën pasi Moska pretendoi se raketat ruse kishin goditur një depo armësh në rajonin e Zaporizhzhia që mbante armë nga Shtetet e Bashkuara dhe vendet evropiane.