Milan – Inter: Çfarë u nevojitet për të fituar Scudetton

Milanit i duhet një pikë kundër Sassuolos për të qenë të sigurt për titullin e Serie A, pasi ata kanë një rekord superiore ballë për ballë me Interin.

Scudetto do të vendoset vetëm në ditën e fundit të sezonit, që i bije xhiroja e 38-të.

Kjo për shkak se diferenca mbetet dy pikë në krye, me Milanin që ka 83 pikë dhe Interin 81.

Nëse dy skuadrat përfundojnë në nivel pikësh, ato diferencohen në Serie A nga rezultatet e tyre ballë për ballë.

Kjo është në favor të Milanit, i cili fitoi një barazim dhe një fitore 2-1 në Derby della Madonnina këtë sezon.

Pra, Interi duhet të mposhtë Sampdorian dhe të shpresojë që Milani të humbasë në udhëtimin e tyre te Sassuolo.

Si Samp ashtu edhe Sassuolo nuk kanë asgjë më shumë për të luajtur, pasi Blucerchiati e panë të garantuar sigurinë e tyre në Serinë A këtë mbrëmje falë fitores së Interit ndaj Cagliarit.

Këto dy ndeshje do të planifikohen njëkohësisht për të siguruar që asnjëra skuadër nuk mund të fitojë avantazh duke ditur rezultatin tjetër.

Interi – Sampdoria dhe Sassuolo – Milan do të zhvillohen më 22 maj në ora 15:00, e që vëmendja natyrisht se do të jetë e madhe për dy takimet.