Met Gala 2022 – Çfarë duhet të dini për një nga netët më të mëdha të modës

Pas dy vitesh shtyrje të pandemisë, “Met Gala 2022” po kthehet në kohën e saj tradicionale.

Ky lajm vjen vetëm rreth tetë muaj pasi ekstravaganca e modës e mbushur me yje u mbajt në shtator, ku yje si Rihanna, Kim Kardashian dhe shumë të tjerë morën vëmendje në gjëra të tilla si maskat e fytyrës Balenciaga deri te palltot e mëdha dhe të bukura me përmasa të mëdha dhe kapele elegante.

Ngjarja e këtij viti do të mbahet në qytetin e New York-ut dhe tema “Në Amerikë: Një Antologji e Modës” shërben si përsëritja e dytë e serisë së ekspozitës së Institutit të Kostumeve të fokusuar në stilin amerikan. Pjesa e parë e titulluar “Në Amerikë: Një leksikon i modës”, ishte tema e vitit të kaluar.

Andrew Bolton, Wendy Yu kurator përgjegjëse në Muzeun Metropolitan të Artit, foli me Vogue për temën e këtij viti dhe ekspozitën përkatëse që do të prezantohet në 13 dhoma të periudhës amerikane në muze duke thënë se “siguron një kontekst historik për Leksikonin, në një mënyrë.”

“Ajo që është emocionuese për mua është se disa nga emrat do të jenë shumë të njohur për studentët e modës, si Charles James, Halston dhe Oscar de la Renta, por shumë emra të tjerë me të vërtetë janë harruar, anashkaluar ose zbritur në fusnota të historisë së modës”, tha Bolton për Vogue. “Pra, një nga synimet kryesore të ekspozitës është të vërë në pah talentet dhe kontributet e këtyre individëve, dhe shumë prej tyre janë gra”.

https://www.instagram.com/p/CcOUTijh6iR/

Përveç temës së këtij viti, ka edhe një kod veshjeje të lidhur: ekstravagancë e praruar. Ky stil i veshjes reflekton epokën e praruar të New Yorkut që historikisht shkoi nga 1870 në 1890. Kjo ishte një periudhë kohore plot ndryshime kulturore, industrializim dhe prosperitet.

Prezantuesit dhe bashkë-prezantuesit e Met Gala për këtë vit përfshijnë Regina King, Blake Lively, Ryan Reynolds dhe Lin-Maunel Miranda ndërsa stilisti Tom Ford, Adam Mosseri i Instagramit dhe kryeredaktorja e Vogue Anna Wintour do të vazhdojnë me rolet e tyre.

Met Gala fillimisht u organizua dhe u kryesua nga Wintour në 1995 dhe ka vazhduar të festohet si një nga netët më të mëdha të modës ndër vite. Ajo është gjithashtu një mbledhje fondesh për Institutin e Kostumeve të Muzeut Metropolitan të Artit, i cili përputhet me hapjen e ekspozitës së tij vjetore të modës.