Messi rikthehet nga pushimet, gjendet në Barcelonë dhe sot pritet ta nënshkruaj kontratën e re

Ylli argjentinas, Lionel Messi pritet të vendosë lapsin në letër në një kontratë të re me Barcelonën në orët e ardhshme.

Messi mbetet një lojtar i lirë pasi u largua nga Barcelona në skadimin e kontratës së tij në korrik, por duket se saga mund të përfundojë, ose të paktën në një farë mase.

Kjo sepse, sipas gazetës Marca, ylli argjentinas pritet të nënshkruajë kontratën e tij të re me Barcelonën sot (e enjte) pasi është kthyer nga pushimet e tij në Ibiza.

Kontrata e re është rënë dakord për rreth tre javë, por asnjëra palë nuk ishte e interesuar të përfundonte marrëveshjen pasi Messi nuk mund të regjistrohej në La Liga për shkak se Blaugranët ishin dukshëm mbi kufirin e tyre të pagave.

Mbetet kështu, dhe Barca ende nuk është në gjendje të regjistrojë kontratën e Messit me La Liga, të paktën tani për tani.

Por me optimizëm që Joan Laporta dhe bashkëpunëtorët mund ta zvogëlojë pagën mjaftueshëm dhe me kalimin e kohës, Messi duket se do të vendosë zyrtarisht lapsin në letër.

Pasi Messi të nënshkruajë, Barcelona do të ketë kohë deri më 13 gusht për ta regjistruar atë në La Liga për të siguruar që ai mund të luajë në ndeshjen e tyre të parë, ndërsa afati përfundimtar i regjistrimit është më 1 shtator.

Megjithatë, tani për tani marrëveshja e re në vetvete do të shihet si një hap i madh, dhe nëse Messi e nënshkruan atë siç pritej, ai do të jetë në gjendje të festojë në një stil të përshtatshëm kur të japë fjalimin e kapitenit të tij në ndeshjen e së dielës në trofeun Joan Gamper midis Barcelonës dhe Juventusit në Estadio Johan Cruyff.