“Messi do të thyejë rekordin e Dani Alvesit”, Maxwell flet për trofetë e fituar dhe situatën e dy ish-bashkëlojtarëve

Në një intervistë ekskluzive për Goal.com, braziliani Maxwell ka diskutuar për karrierën e jashtëzakonshme që e pa atë të fitojë 37 tituj së bashku me disa superyje.

Kur tifozët mendojnë për lojtarët më të dekoruar në historinë e futbollit, emrat e zakonshëm që priren të vijnë në mendje janë: Dani Alves, Lionel Messi dhe Andres Iniesta.

Megjithatë, Maxwell shpesh neglizhohet dhe nuk përmendet apo nuk ka njohuri që ai është në mesin e lojtarëve më të trofeshëm.

Braziliani ishte një mbrojtës i majtë me shumë talent në ditët e tij si lojtar aktiv, por ai gjithashtu kishte një zakon të mirë për të qenë në vendin e duhur në kohën e duhur, siç nënvizohet nga fakti se ai luajti për Interin, Barcelonën dhe Paris Saint-Germain gjatë periudhave më të suksesshme të historisë së çdo klubi.

Në përgjithësi, ai fitoi 37 trofe gjatë karrierës vezulluese, duke e bërë atë futbollistin më të dekoruar të të gjitha kohërave – derisa, sigurisht, titulli i tij u mor nga ish-bashkëlojtari i tij te Blaugranët dhe Brazili, Dani Alves.

Natyrisht, si Iniesta ashtu edhe Messi më pas u barazuan me rekordin e Maxëellit përpara se argjentinasi të kalonte duke fituar titullin e tij të 38-të në nivel klubesh dhe ndërkombëtare duke e udhëhequr vendin e tij drejt triumfit në Copa America verën e kaluar.

Meqenëse Messi i është bashkuar PSG-së, klub i cili është gati ta fitojë titullin në Ligue 1, Maxell tani beson se Messi, 34 vjeç, ka të ngjarë të përfundojë me më shumë trofe të fituar sesa 38-vjeçari Alves.

“Ai ka çdo shans për të thyer rekordin. Duke luajtur në PSG, ai ka një ekip të madh rreth tij dhe mundësinë për të fituar shumë trofe të tjerë”, ka thënë fillimisht Maxwell për GOAL.

“Edhe tani, me Danin në Barcelonë, Messi ka më shumë gjasa për të vazhduar në karrierën e tij. Ne kurrë nuk e dimë se sa mund të shkojë Dani sepse ai vazhdon të shtyjë veten, por Messi është më i ri”.

Maxwell, i cili tani është Shefi i Zhvillimit të Futbollit të UEFA-s, shpjegoi gjithashtu se ai nuk ishte aspak i mërzitur kur Alves zuri vendin e tij në librat e rekordeve.

“Unë punoja në PSG si drejtor sportiv kur Dani e arriti këtë. Ne u përqafuam dhe ai tha: “Më vjen keq”. Unë iu përgjigja “Jo, ju e meritoni dhe tani duhet të shkoni më tej dhe më tej!”.

“Pra, unë isha vërtet i lumtur që ai e bëri atë”, përfundoi ish-mbrojtësi brazilian.