Me blerjen e klubit nga Investcorp, pritet të ndodhë një largim i madh nga Milani

Sipas La Gazzetta dello Sport, bisedimet ekskluzive të Investcorp me Elliott mbi marrjen e Milanit do të zgjasin edhe dy javë dhe drejtorin gjeneral Ivan Gazidis mund të largohet nëse fondi me bazë në Bahrejn përfundon marrëveshjen.

Ambasada e Bahrejnit në Mbretërinë e Bashkuar konfirmoi dje se bisedimet për blerjen e kluit italian kishin filluar, megjithëse postimi në Twitter u fshi më vonë.

L’Equipe, Reuters dhe Bloomberg zbuluan të premten se Investcorp kishte filluar negociatat ekskluzive me Elliott në një marrëveshje të mundshme me vlerë 1.1 miliard euro.

Sipas La Gazzetta dello Sport, periudha e ekskluzivitetit do të zgjasë edhe dy javë të tjera dhe, gjatë kësaj kohe, Investcorp do të përfundojë gjithashtu studimin e duhur, një analizë e financave të Milanit. Blerësit e mundshëm ka të ngjarë të vendosin në 14 ditë dhe nuk do të marrin më shumë kohë pas përfundimit të negociatave ekskluzive me Elliott.

I njëjti raport pretendon gjithashtu se Ivan Gazidis mund të largohet nga klubi nëse pronësia e Milanit ndryshon. Ish-shefi i Arsenalit mbërriti në klub në vitin 2018 dhe ka një lidhje të ngushtë me Elliott.

Mohammed Alardhi, kryetari ekzekutiv i Investcorp, përgëzoi Milanin për fitoren e tyre kundër Genoas të premten mbrëma, por është ende e paqartë nëse ai do të ketë një rol operativ nëse fondi i investimeve Bahrejn e blen klubin.