Mauricio Pochettino duhet të ndryshojë katër gjëra nëse dëshiron të ketë sukses te Chelsea

Todd Boehly dhe bordi i Chelseat kanë punësuar Mauricio Pochettino si trajnerin e ri të skuadrës, me ish-trajnerin e Tottenhamit të konfirmuar se do të marrë drejtimin e ekipit më 1 korrik.

Ardhja e tij u njoftua një ditë pas ndeshjes së fundit të sezonit të Bluve. Frank Lampard kishte qenë në krye që nga fillimi i prillit, duke fituar vetëm një nga 11 ndeshjet e tij në krye si pjesë e një periudhe zhgënjyese.

Ai besohet të ketë qenë në kontakt me Pochettinon, me Chelsean që ka nevojë për një rinovim këtë verë pasi rikthimi në Ligën e Kampionëve duket një perspektivë e largët për momentin. Bashkëpronari Todd Boehly ka shpenzuar mbi 600 milionë euro këtë sezon që kur mbërriti si aksioneri i klubit dhe do të duhet të merren disa vendime të rëndësishme me një skuadër që ka mbi 30 lojtarë në të.

Rreth nëntë lojtarë pritet të largohen, për të siguruar se nuk kanë shkelur rregullin e Fari Play-it Financiar dhe të tentojhnë të rikthen në Ligën e Kampionëve. Për sa i përket ardhjeve, ekziston gjithashtu barra e rregulloreve të FFP për t’u menaxhuar pas dy afateve të papara shpenzimesh gjatë sezonit 2022/23.

Me këtë në mendje, Mirror Football shikon katër pikat kryesore që duhet të menaxhojë Pochettino pas mbërritjes së tij në Chelsea:

1) Përmirësoni nivelet e fitnesit

Nivelet e fitnesit të Chelseat u kritikuan nga Lampard pas mbërritjes së tij në prill, me rezultate të dobëta në muajt e fundit të sezonit që erdhi si rezultat. Kjo mund të ketë qenë si rezultat i një para-sezoni të dobët kur Thomas Tuchel ishte trajner.

Punësimi i Pochettinos tani i jep argjentinasit mundësinë për të planifikuar një para-sezon të plotë, me mundësinë e tij për të vlerësuar situatën e klubit.

Pochettino dihet se është një trajner kërkues, me vështirësitë e tij në PSG që fajësohen pjesërisht nga superyjet e skuadrës që nuk pranojnë metodat e tij. Megjithatë, ai do të rikthehet me lojtarë si Raheem Sterling dhe Thiago Silva, tek të cilët shpresohet të mbështetet për të vendosur standarde për trajnerin e ri, ndërsa ai kërkon të ndërtojë një ekip siç është ai që formoi në Tottenham.

2) Një skemë që nuk ndryshon nga ndeshja në ndeshje

Chelsea ka luajtur një sërë sistemesh këtë sezon, me ndërrime të rregullta midis një mbrojtjeje me tre dhe katër që nënvizojnë një sezon kaotik për klubin. Graham Potter ishte i njohur veçanërisht për ndryshimin e skemave të tij, duke bërë zgjedhje bazuar në secilin kundërshtar dhe jo në pikat e forta të ekipit të tij.

Pochettino ishte i njohur për lojën 4-2-3-1 te Spurs gjatë viteve të tij të hershme, duke vendosur gjithashtu 4-3-3 dhe 3-4-3 me ekipin të rreshtuar ndryshe, pavarësisht nëse ata sulmonin apo mbroheshin.

Ai tani do të duhet të marrë një vendim se me cilët lojtarë mund të punojë për të ecur përpara, me shumë zgjedhje taktike në dispozicion të tij duke pasur parasysh shumëllojshmërinë e gjerë në skuadrën e tij.

3) Nxjerrja e më të mirës nga Mykhaylo Mudryk

Një lojtar që do të duhet të dëshmojë se ka një të ardhme është Mudryk, me lëvizjen me para të mëdha të ukrainasit deri më tani që nuk i ka përmbushur pritjet. Ai nuk ka shënuar ende një gol.

Transferimi prej 70 milionë funtesh përfshin deri në 30 milionë euro shtesa dhe anësorit do t’i duhet t’i jepet kohë për të dëshmuar veten, me një kontratë tetëvjeçare e gjysmë për t’u përmbushur. Ai ka kohë në anën e tij, por me Pochettinon që pritet të favorizojë përvojën e Sterling në krahun e majtë, ai duhet të luftojë për vendin e tij.

4) Qartësimi i së ardhmes së Romelu Lukakut

Lukaku do të kthehet nga Interi këtë verë, me 30-vjeçarin që ka një të ardhme të paqartë në Stamford Bridge duke pasur parasysh natyrën e ashpër të kohës së tij me klubin sezonin e kaluar. Besohej se kishte një përçarje mes belgut dhe ish-trajnerit Tuchel, por largimi i gjermanit mund t’i hapte rrugën kthimit të Lukakut.

Tuchel luftoi për ta përshtatur belgun në sistemin e tij, por mund t’i ofrohet një vend nga Pochettino mes problemeve të golave ​​të klubit këtë sezon. Mungesa e një sulmuesi ka qenë e madhe, me vetëm 38 gola të shënuar në kampionat këtë sezon.

Pas largimit të tij, Lukaku kishte bërë pak për t’u dëshmuar kritikëve se ishin gabim gjatë përpjekjeve të tij për të gjetur formën dhe gjendjen fizike në muajt pas Kupës së Botës. Megjithatë, një hat-trick për Belgjikën kundër Suedisë në mars ka shkaktuar një rikthim në formë dhe që atëherë ai ka shënuar nëntë gola për Interin, duke qenë më në formë se më parë për të ndihmuar skuadrën e Simone Inzaghit për të fituar Kupën e Italisë dhe për të arritur në finalen e Ligës së Kampionëve.