Marrja e tepërt e kësaj vitamine popullore mund të shkaktojë dëmtim të mëlçisë, hollim të kockave dhe rënie flokësh

Ndërsa plakemi, shumë prej nesh po bëjnë çmos për të ngrënë një dietë të shëndetshme.

Marrja e vitaminave dhe ushqyesve të duhur çdo ditë jo vetëm që mund t’ju ndihmojë të ndiheni më mirë, por gjithashtu t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë.

Nëse jeni duke marrë shtesa, megjithatë, gjërat mund të bëhen pak të ndërlikuara. Sipas ekspertëve të shëndetit, më shumë nuk është gjithmonë më mirë kur bëhet fjalë për ushqyes të caktuar. Në fakt, marrja e tepërt e vitaminës A është treguar se shkakton një mori problemesh shëndetësore.

Çfarë është Vitamina A?

Vitamina A është një grup i natyrshëm i vitaminave të tretshme në yndyrë me veti antioksiduese – që do të thotë se ato ndihmojnë në luftimin e dëmtimit të radikaleve të lira në qelizat tona. Shumica e njerëzve e njohin vitaminën A për aftësinë e saj për të mbrojtur dhe përmirësuar shikimin tonë, por ajo luan një rol në shumë funksione të tjera trupore.

Vitamina A përdoret në riprodhimin dhe shëndetin imunitar, dhe luan një rol në funksionin e organeve vitale si zemra, veshkat dhe mushkëritë. Gjithashtu na ndihmon të rigjenerojmë indet trupore si lëkura dhe flokët tanë.

Ekzistojnë dy lloje të ndryshme të vitaminës A – e paraformuar (e quajtur edhe retinol), e cila gjendet në produktet shtazore si mishi, shpendët, vezët dhe peshku, dhe provitamina A, e cila vjen nga frutat dhe perimet. Masa e rekomanduar ditore për vitaminën A është 700 mikrogramë për gratë e rritura, të cilën shumica e njerëzve mund ta marrin vetëm nga ushqimi.

Sidoqoftë, për shkak të përfitimeve të propozuara për plakjen, shumë njerëz të moshuar përdorin marrjen e suplementeve të vitaminës A – por ekspertët e shëndetit thonë se kjo mund të jetë e pasigurt.

Pse nuk duhet të merrni suplemente të vitaminës A (nëse nuk udhëzoheni nga mjeku juaj)

Sipas Klinikës Mayo, edhe një dozë e vetme e tepërt e vitaminës A mund të ketë efekte anësore të pakëndshme. Marrja e një doze prej 200,000 mikrogramë mund të shkaktojë marramendje ose vizion të paqartë.

Ndërsa nuk ka të ngjarë të merrni kaq shumë, ata gjithashtu thonë se marrja e vetëm 3,000 mikrogramë vitaminë A në ditë në një afat të gjatë mund të çojë në probleme si dhimbje koke, acarim të lëkurës, kocka dhe nyje të dhimbshme, diarre, dhe më seriozisht, çështje si rrallimi i kockave, dëmtimi i mëlçisë, koma dhe madje edhe vdekja.

Pra, ndërsa vitamina A mund t’ju ndihmojë të plakeni me hijeshi dhe të shmangni problemet si humbja e shikimit të lidhur me moshën dhe kanceri, ndoshta është më mirë që të përmbaheni më shumë në dietën tuaj përmes ushqimeve që hani-përveç nëse, natyrisht, mjeku juaj ka këshilluar plotësimin.

Si gjithmonë, flisni me ofruesit tuaj të kujdesit shëndetësor për çdo shtesë që jeni duke marrë sepse konsumimi i tepërt mund të rrezikojë shëndetin tuaj.