Mancini konfirmon qëndrimin te Italia, nuk justifikon dështimin ndaj Maqedonisë së Veriut

Trajneri i Italisë, Roberto Mancini ka konfirmuar se do të mbetet në krye të Azzurrëve pavarësisht përpjekjes së tyre të dështuar për t’u kualifikuar në Kupën e Botës:

Strategu foli për mediat përpara përplasjes së nesërme kundër Turqisë. Gazzetta dello Sport dhe Il Corriere dello Sport raportuan mëngjesin e sotëm se trajneri kishte vendosur të qëndronte në krye të kombëtares dhe ai e konfirmoi këtë gjatë konferencës së sotme për shtyp.

“Kemi folur këto ditë. Mendoj se kemi të njëjtat ide për gjithçka. Do të flasim sërish në ditët në vijim. Tani le të përqendrohemi te loja, pastaj do të shohim se çfarë duhet të përmirësojmë në të ardhmen. Është e gjitha këtu”, deklaroi Mancini.

“Ne duhet të fillojmë përsëri dhe të mendojmë për situata të ndryshme. Kemi ndeshje të vështira përpara. Do ta shohim”.

“Pavarësisht zhgënjimit të madh, jam i lumtur të shoh që puna që kemi bërë në katër vitet e fundit është vlerësuar. Fitorja në Euro nuk ishte e vetmja gjë e mirë që bëmë. Djemtë meritojnë lëvdata për atë që kemi bërë. Mund të them që këta djem janë të veçantë. Grupi është i jashtëzakonshëm”, vazhdoi ai.

“Duhet ta kishim fituar grupin kualifikues me të paktën dy pikë më shumë se Zvicra. Duhet ta kishim fituar ndeshjen në Bazel 3-0. Që nga shtatori, ne nuk kemi qenë me fat dhe nuk mund t’i fajësoj lojtarët e mi sepse kemi luajtur gjithmonë futboll të mirë. Ne nuk ishim klinik. Bëmë gabime, humbëm shumë raste”.

“Mendoj se të gjithë e mbani mend ndeshjen në Bazel. Duhet të kishim shënuar të paktën dy gola. Ne do të shikojmë gabimet tona. Tani është e kotë të flasim. Ne nuk duam të gjejmë justifikime”, ka shtuar më tej ai

Zgjedhja e Mancinit bie disi kundër asaj që ndodh zakonisht në futboll, kur pas humbjeve të rënda, i pari që paguan një çmim të lartë është trajneri. Megjithatë, FIGC nuk e shkarkoi Mancinin dhe trajneri ka vendosur të qëndrojë në krye.