Macron dhe Le Pen në fushatën përfundimtare zgjedhore pas debatit të ashpër

Presidenti Emmanuel Macron dhe rivalja e ekstremit të djathtë Marine Le Pen u përgatitën të enjten për një fushatë të fundit përpara zgjedhjeve presidenciale të Francës, pas një debati të ashpër ku u përplasën për marrëdhëniet me Rusinë dhe mbulesën islamike.

Franca përballet me zgjedhje të ashpra në balotazhin e raundit të dytë të së dielës midis Macronit të qendrës dhe Le Penit kundër imigracionit, e cila do të kërkojë të bëhet kreu i parë i shtetit të ekstremit të djathtë të vendit në një rezultat që do të dërgonte valë tronditëse në mbarë Evropën.

Kanë mbetur vetëm dy ditë fushatë pasi e shtuna është heshtje zgjedhore.

Të enjten, Macron do të takohej me votuesit në veri të Parisit dhe Le Pen për të mbajtur një tubim në qytetin verior të Arras.

Me pushtimin rus të Ukrainës që errësoi fushatën, Macron me zemërim përmendi një hua që partia e Le Pen kishte marrë nga një bankë çeko-ruse përpara fushatës së saj zgjedhore të 2017-ës.

“Ju jeni të varur nga qeveria ruse dhe jeni të varur nga zoti (Presidenti rus Vladimir) Putin”, tha Macron. “Kur flisni me Rusinë, po flisni me bankierin tuaj.”

Macron iu referua gjithashtu njohjes së kaluar nga Le Pen të aneksimit të Rusisë në vitin 2014 të gadishullit ukrainas të Krimesë. “Pse e bëre këtë?” ai pyeti.

Le Pen u përgjigj se ajo ishte “një grua absolutisht e lirë”, duke argumentuar se partia e saj kishte marrë vetëm atë kredi pasi nuk mund të gjente financim në Francë ku bankat refuzuan t’i jepnin hua.

Macron adoptoi një sërë pozash për të shprehur skepticizëm ndaj argumenteve të saj, duke ngritur vetullat, duke mbështetur mjekrën në grushta dhe duke bërtitur me habi të dukshme “Zonja Le Pen… Zonja Le Pen!”

‘Luftë civile’

Përplasja më shpërthyese erdhi kur Le Pen konfirmoi se ajo po i përmbahej politikës së saj kontraverse të ndalimit të mbajtjes së shamisë islame nga gratë në publik, duke e përshkruar atë si një “uniformë të imponuar nga islamistët”.

Macron u përgjigj: “Ju do të shkaktoni një luftë civile nëse e bëni këtë. Unë e them këtë sinqerisht.”

Ajo u zotua gjithashtu se do t’i jepte fund imigrimit “anarkik dhe masiv” në Francë, duke pretenduar se po përkeqësonte krimin që sipas saj po bëhej “i padurueshëm” për njerëzit në të gjithë vendin.

Prioriteti për Le Pen ishte të shmangte një përsëritje të debatit të balotazhit të 2017-ës, ku Macron arriti ta bënte atë të dukej e tronditur dhe jo në element.

Ajo u përpoq të nxehte presidentin, duke u tallur sesi “Mozarti i financave” kishte lënë një trashëgimi “të keqe” ekonomike që përfshinte 600 miliardë euro shtesë (650 miliardë dollarë) borxh kombëtar.

Duke iu kthyer Evropës, Le Pen këmbënguli se ajo dëshironte të qëndronte në Bashkimin Evropian, por të reformonte bllokun në një “aleancë kombesh”.

“Politika juaj është të largoheni nga Evropa”, u përgjigj Macron, duke i përshkruar zgjedhjet si një “referendum pro ose kundër BE-së”.

Macron është favorit për të fituar balotazhin, me shumicën e sondazheve që tregojnë një avantazh prej mbi 10 përqind, gjë që do ta bënte atë presidentin e parë francez që fiton një mandat të dytë që nga Zhak Shirak më 2002.

Por analistët dhe aleatët e presidentit kanë paralajmëruar se rezultati është larg nga një përfundim i paramenduar, me sondazhet që tregojnë se mbi 10 për qind e francezëve që synojnë të hedhin votën e tyre nuk kanë vendosur ende për kë të votojnë.

Mbështetësit e të dy kampeve festuan performancat e kandidatëve të tyre, me Macron që vuri në dukje vetëbesimin e tij dhe Le Pen duke shmangur grackat e 2017-ës.