Lutja e komandantit të Ukrainës për ‘mbinjerëzorin’ Elon Musk: ‘Na ndihmoni të dalim nga Mariupoli’

Një komandant i marinës ukrainase në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol i ka kërkuar ndihmë biznesmenit miliarder Elon Musk.

Ai së pari postoi apelin e tij në Facebook dhe tha se kishte krijuar një llogari në Twitter me qëllimin e vetëm për të kontaktuar themeluesin e SpaceX, shkruan Sky News, përcjell Telegrafi.

“Na ndihmoni të dalim nga Azovstal në një vend ndërmjetësues”, shkroi ai në Twitter.

Në postimin e tij në Facebook, ai e përshkroi Musk si “mbinjerëzor” dhe tha se sipërmarrësi “kishte vërtetuar se nuk ka probleme të pazgjidhshme”.

“Ai kurrë nuk dorëzohet ashtu si ne!”, shtoi ai, duke bërë thirrje për mbështetjen e Musk.

Forcat ruse po vazhdojnë të bombardojnë fabrikën e çelikut Azovstal në portin jugor të rrethuar – vendi i fundit i forcave mbrojtëse ukrainase në një qytet ku Ukraina thotë se dhjetëra mijëra njerëz besohet se janë vrarë që nga fillimi i agresionit.

Autoritetet ukrainase thonë se midis 150,000 dhe 170,000 nga 400,000 banorët e qytetit ende jetojnë atje mes rrënojave të pushtuara nga Rusia.