Liverpooli barazoi rekordin e madh të Man Cityt në Ligën Premier pas golit të Manes kundër Aston Villa

Liverpooli bëri histori pasi Sadio Mane shënoi të martën golin e fitores kundër Aston Villas për të mbajtur gjallë shpresat e tyre për titull, me Reds që arritën një rekord të Ligës Premier të vendosur nga rivalët e Manchester Cityt disa sezone më parë.

Skuadra e Jurgen Kloppit u barazua me Cityn në krye të tabelës, pasi luftoi për të fituar në Villa Park kundër skuadrës së ish-lojtarit të tyre, Steven Gerrard.

Joel Matip ishte i shpejtë për të anuluar golin e hershëm të Douglas Luiz për vendasit, përpara se Mane ta shënonte golin e fitores pas pushimit – dhe ishte goli i yllit të Senegalit që do të thotë se ai ka hyrë sërish në librat e rekordeve.

Me Manen që gjen rrjetën, tani do të thotë që tre lojtarë të Liverpoolit kanë shënuar shifrën e 15 golave ​​gjatë sezonit 2021/2022.

Sulmuesi bashkohet me sulmuesit e tjerë të Reds, Mohamed Salah dhe Diogo Jota në arritjen e numrit magjik, duke vërtetuar sulmin vrasës të Reds.

Golat e treshes së sulmit nënkuptojnë se ata janë vetëm skuadra e dytë në historinë e Ligës Premier që kanë tre lojtarë që arrijnë shifrën në një sezon të vetëm.

Këtë rekord e kishte arritur vetëm skuadra fituese e titullit të Cityt në sezonin 2013/14 ia doli me sukses falë treshes Yaya Toure, Sergio Aguero, dhe Edin Dzeko.