Liga Premier vjen me shtatë rregulla të reja këtë sezon – këto janë një lajm i shkëlqyeshëm për sulmuesit, përveç Harry Kane

Liga Premier është rikthyer tashmë pasi sot (e premte) nis sezoni i ri 2021/21, por le të shpresojmë se polemikat e VAR-it janë një gjë e së kaluarës.

I sjellë për të parandaluar zhurmat dhe për të ndihmuar gjyqtarët të marrin vendimin e duhur, teknologjia e VAR-it vazhdon të ndajë tifozët në të gjithë vendin.

Me sistemin VAR që pritet të qëndroj në Ligën Premier, drejtuesit kanë futur rregulla të reja për sezonin 2021/22 në përpjekje për të shmangur skenat farse të dy sezoneve të fundit.

Cilat janë ndryshimet e VAR-it në rregullat e pozitës jashtë këtë sezon?

Kishte një numër thirrjesh sezonin e kaluar të cilat u matën në milimetra, duke zemëruar tifozët mes thirrjeve se teknologjia nuk po bënte punën për të cilën ishte menduar.

Dhe drejtuesit e gjyqtarëve kanë pranuar se rreth njëzet gola të shënuar sezonin e kaluar që nuk janë pranuar, duheshin të pranoheshin.

“Në mënyrë efektive ajo që ne kemi bërë tek 20 gola që u konsideruan jashtë loje sezonin e kaluar duke përdorur një shqyrtim mjaft mjekoligjor”.

“Pra, janë thonjtë e këmbëve, hundët e lojtarëve që ishin jashtë loje – ata nuk do të jenë jashtë loje tani”, ka thënë shefi i gjyqtarëve Mike Riley.

Për të luftuar çështjen, VAR-i këtë sezon do të përdorë vija më të trasha për të përcaktuar nëse një lojtar është jashtë loje apo jo.

Sezoni i fundit, linjat e nxjerra nga VAR-i ishin të trasha me milimetra – kjo çoi në vendime të tilla si goli i ndaluar i Patrick Bamford kundër Crystal Palace.

Linjat e reja do të jenë 5cm të gjera – siç ishin në Euro 2020 – duke siguruar një diferencë më të madhe gabimi me një pozicion jashtë loje vetëm nëse sulmuesi kalon dukshëm vijën mbrojtëse.

Pozita jashtë loje gjithashtu do të matet nga sqetulla poshtë, ndërsa shikuesit e TV nuk do të shohin më linjat e vizatuara në kohë reale.

A ka ndryshuar ndonjë gjë tjetër?

Sistemi VAR është ende një punë në progres dhe presim që ai të nxisë më shumë polemika këtë sezon, edhe me rregullat e reja në fuqi.

Zyrtarët po punojnë shumë për të përsosur procesin megjithëse ka disa ndryshime më të vogla që vijnë në sezonin 2021/22.

Kjo përfshin:

Loja aksidentale me dorë në prag të golave ​​nuk do të ndëshkohen më.

Kontakti nuk do të jetë më i mjaftueshëm për të dhënë një penallti – gjyqtarët do të duhet të vendosin nëse kontakti e ka penguar sulmuesin.

Gjyqtarët anësor tani mund të vendosin flamurin e tyre menjëherë nëse nuk ka mundësi të menjëhershme të shënimit të golave, në vend që të presin që një sulmues të prekë topin.

Do të ketë nëntë lojtarë që do të lejohen në stolin e skuadrave në Ligën Premier, por do të mund të përdoren vetëm tre gjatë një ndeshje.

Mbështetja tek mbrojtësit që kërcejnë në ajër – siç u kritikua Harry Kane duke bërë disa herë në sezonin e kaluar – tani do të konsiderohet si një lojë e rrezikshme.