Lavrov përmend Beogradin si një vend për të zhvilluar bisedimet midis Rusisë dhe Ukrainës

Rusia është e gatshme të shqyrtojë një takim me Ukrainën në qytete të tjera, për shembull, në Beograd, ka thënë sot ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov, transmeton gazeta ruse Izvestia.

Rusia, tha ai, do të jetë e gatshme të marrë në konsideratë qytete të tjera për negociata me Ukrainën, duke përfshirë Beogradin.

“Vendi i takimit duhet të jetë i pranueshëm për të dyja palët. Ne mbajtëm tre raunde bisedimesh ballë për ballë në Bjellorusi, pasuar nga një pushim për arsye teknike, ishte e vështirë të takoheshim drejtpërdrejt. Tashmë është arritur një marrëveshje për takimin e Stambollit, e cila pasqyron një pikë gjeografike në të cilën mundësitë e të dyja palëve kanë përkuar”.

“Edhe pse, e përsëris, sigurisht që do të jemi të gatshëm të shqyrtojmë edhe lokacione të tjera, përfshirë Beogradin”, tha Lavrov në një fjalim për mediat serbe.

Më herët gjatë ditës, Dmitry Peskov, një zëdhënës i presidentit të Federatës Ruse, tha se negociatat midis delegacioneve ruse dhe ukrainase në Stamboll ka shumë të ngjarë të mbahen nesër, më 29 mars.