Ky mund të jetë shkaku befasues i problemeve tuaja gastrointestinale

Fryrje, dispepsi, dhimbje barku… Shkencëtarët e CDC thonë se një në tre prej nesh mund të infektohet me një parazit të zorrëve falë prodhimeve të importuara, ujit të kontaminuar dhe udhëtimeve ndërkombëtare.

“Parazitët gjithashtu mund t’ju bëjnë të ndjeni dhimbje dhe lodhje”, thotë Ann Louise Gittleman.

Më poshtë ua sjellim katër mënyra të thjeshta për t’i shmangur ata dhe për t’i vrarë shpejt:

Lërini ushqimet të pushojnë

Ushqimet e ngrira me mikrovalë janë kursimtarë të mëdhenj të kohës-por nëse udhëzimet thonë që ta lini ushqimin për të paktën një minutë pas gatimit, jini të zgjuar ta bëni këtë! Studiuesit e CDC thonë se ky është një hap thelbësor në vrasjen e parazitëve dhe mikrobeve të tjera që mund të fshihen në ushqime të paketuara gjatë prodhimit. Në të vërtetë, një hetim i CDC-së vërtetoi se vetëm të lije ushqimet në mikrovalë mund të kishte parandaluar një shpërthim masiv prej 18 problemesh të sëmundjeve të shkaktuara nga ushqimi!

Forconi mbrojtjen me një sallatë të madhe

Ushqimet e pasura me vitaminë A (të gjetura në prodhimet portokalli dhe të gjelbra si zarzavatet me gjethe, karotat dhe kungujt) dhe zinku (farat e kungullit dhe spinaqi) rikthejnë aktivitetin e qelizave që kërkojnë dhe shkatërrojnë pushtuesit, plus aktivizojnë gjenet që rregullojnë imunitetin.

Lani në këtë mënyrë

Dezinfektuesit e duarve vrasin viruset por jo parazitët. Për fat të mirë, hulumtimi në revistën PLOS Med sugjeron që fërkimi i duarve me sapun dhe ujë tri herë në ditë mund të zvogëlojë rrezikun e parazitëve të zorrëve deri në 68 për qind. Bashkautori i studimit Mark Spigt shpjegon se ngatërrestarët nuk mund t’ju dëmtojnë nëse nuk hyjnë në gojën tuaj.

Rritni probiotikët

Mbushja e barkut tuaj me baktere të shëndetshme mund të zvogëlojë rrezikun e infeksioneve parazitare me 61 për qind. “Probiotikët mbulojnë rreshtimin tuaj të traktit tretës, duke e bërë më të vështirë ngjitjen e patogjenëve,” shpjegon Gittleman.