Kush është ‘Plaku i TikTok-ut’ i Kolumbisë që mund të bëhet president?

Kur fushata për president të Kolumbisë filloi në janar, pak prisnin që Rodolfo Hernandez të arrinte në “xhiron e fundit”.

Por manjati i pasurive të paluajtshme, i kthyer në politikan, ka një shans për t’u bërë presidenti i ardhshëm i vendit nëse fiton betejën kundër konkurrentit Gustavo Petro në votimin e balotazhit të së dielës, shkruan CNN, përcjell Telegrafi.

Amerika ka parë një numër të huajsh populistë që kanë qenë prezent në politikën kombëtare kohët e fundit dhe Hernandez kërkon të bëjë të njëjtën gjë në Kolumbi.

Ai madje nuk shqetësohet për krahasimet me presidentin brazilian populist të ekstremit të djathtë Jair Bolsonaro ose me ish-presidentin e SHBA-së, Donald Trump, duke i thënë CNN në fillim të qershorit: “Ajo që do të bëj është të mposht korrupsionin. Nëse për këtë më quajnë ‘Trumpi kolumbian’, është madhështore”.

Hernandez, i cili është 77 vjeç, njihet si “el ingeniero” (inxhinieri) për diplomën e tij në inxhinieri civile nga universiteti publik kombëtar i Kolumbisë – ose “el viejito del TikTok” (Plaku i TikTok-ut), për praninë e tij aktive në mediat sociale.

Rodolfo Hernandez flet në një takim me komunitetin kolumbian në Miami, Florida, më 9 qershor.

Fushata e tij presidenciale shmangu debatet tradicionale të transmetuara në televizion dhe mitingjet politike, duke u fokusuar në vend të kësaj në tërheqjen e votuesve përmes telefonave të tyre.

Rezultati është se, përveçse i prezantoi elektoratit stilin e tij të prirur ndaj gafave – ai dikur e quajti Adolf Hitlerin një mendimtar të madh gjerman dhe më vonë kërkoi falje, duke thënë se donte të thoshte Albert Einstein – pakkush e di me të vërtetë se si do të dukej një presidencë e udhëhequr nga Hernandez.

Platforma e tij përmban pak reforma specifike për t’u arritur kur ai mund të jetë në detyrë, me vetë Hernandez që pranon se edhe ai nuk është i gatshëm për çdo çështje në agjendën e qeverisë.

Për të përshkruar presidencën e tij, ai e krahasoi veten me një drejtor ekzekutiv të një kompanie ajrore, duke shpjeguar se ai mund të mos dijë se si funksionon një motor aeroplani, por ka aftësitë për të menaxhuar kompaninë për përfitime.

Historia e tij personale

I lindur në një familje të “klasës së mesme të ulët” në vitin 1945, Hernandez bëri një kapital përmes pasurive të paluajtshme në vitet 1990, pasi miliona kolumbianë migruan nga fshati në zonat urbane.

Më vonë ai hyri në politikë, duke u bërë kryebashkiaku i Bucaramanga, qyteti i shtatë më i madh i Kolumbisë, në vitin 2016.

Hernandez gjithashtu ka përjetuar personalisht tragjedinë e konfliktit të armatosur dhjetëvjeçar të Kolumbisë, i cili la të paktën 220,000 njerëz të vdekur.

Në vitin 2004, vajza e tij Juliana u rrëmbye, nga e ashtuquajtura Ushtria Çlirimtare Kombëtare (ELN), një nga disa grupe guerile të krahut të majtë që kanë organizuar kryengritje kundër shtetit kolumbian gjatë 60 viteve të fundit.

Hernandez së fundmi zbuloi se trupi i saj nuk u gjet kurrë.

Një seri kthesash

Pjesa më e qartë e Hernandez ka qenë premtimi i tij për “të hequr qafe korrupsionin”.

Dhe ajo është një çështje urgjente: 80% e kolumbianëve thonë se korrupsioni është i përhapur në qeveri, sipas një sondazhi të fundit të Gallup.

Por se si Hernandez synon ta bëjë këtë mbetet një mister, shkruan CNN, përcjell Telegrafi.

Ai është zotuar se do të ulë kostot e qeverisjes, për shembull, “duke bllokuar aeroplanin presidencial” ose “duke e kthyer pallatin presidencial në një muze”.

Megjithatë, ai nuk ka propozuar ndonjë zgjidhje ligjore për të trajtuar korrupsionin më gjerësisht – megjithëse i tha CNN se do të kërkonte një gjendje të jashtëzakonshme për të përshpejtuar çdo ligj të nevojshëm.

Ai është zotuar se do të ulë kostot e qeverisjes, për shembull, “duke bllokuar aeroplanin presidencial” ose “duke e kthyer pallatin presidencial në një muze”.

Megjithatë, ai nuk ka propozuar ndonjë zgjidhje ligjore për të trajtuar korrupsionin më gjerësisht – megjithëse i tha CNN se do të kërkonte një gjendje të jashtëzakonshme për të përshpejtuar çdo ligj të nevojshëm.

Hernandez ka pasur problemet e tij me akuzat për korrupsion, gjithashtu – dhe disa janë duke vazhduar.

Ai është subjekt i 38 hetimeve për korrupsion, duke përfshirë një që pritet të shkojë në gjykatë muajin e ardhshëm.

Hernandez e ka mohuar atë akuzë, duke i thënë CNN se “me ligjet aktuale, çdo kandidat mund të paditet nga kushdo”.

Por nëse ai fiton zgjedhjet presidenciale këtë të diel, çështja ka të ngjarë të ndalet, pasi ligji kolumbian kërkon miratimin e Kongresit për të vendosur para gjyqit një president në detyrë.

Veç këtyre, pjesa më e madhe e trajektores politike të Hernandez mund të karakterizohet si një seri kthesash.

Në vitin 2016 ai zbuloi se votoi kundër marrëveshjes historike të paqes midis shtetit kolumbian dhe Forcave të Armatosura Revolucionare të Kolumbisë (FARC).

Por në premtimin e tij për fushatën presidenciale, ai tha se do të respektonte traktatin dhe madje propozoi “një zgjidhje copy-paste” për të negociuar me ELN – të njëjtin grup që dyshohet se vrau vajzën e tij 18 vjet më parë.

Duke folur për mjedisin – Hernandez ka ndryshuar mendje gjatë fushatës së tij, duke u deklaruar fillimisht në favor të projekteve të eksplorimit dhe më pas duke u shfaqur në një video të TikTok duke sharë një gjë të tillë.

E kur bëhet fjalë për politikën e jashtme, edhe në këtë pjesë, fushata e tij ka qenë e paqartë.

Hernandez shoqërohet nga sigurimi përpara balotazhit të votimit në Bogota, Kolumbi, në fillim të qershorit.

Një nga këshilltarët më të afërt të Hernandez, Angel Beccassino, i tha CNN se Hernandez kishte në plan të lidhte administratën e tij me liderë të krahut të majtë si Ignacio Lula da Silva i Brazilit ose presidenti argjentinas Alberto Fernandez.

Por vetë Hernandez ka thënë gjithashtu se fokusi i tij do të jetë përmirësimi i marrëdhënieve të Kolumbisë me Shtetet e Bashkuara.

Duke ndryshuar vazhdimisht pozicionet e tij, i vetëshpalluri “Mbreti i TikTok” mund të shfaqet si i pavendosur, por kapërcimi i linjave ideologjike është gjithashtu një pjesë e “markës” së tij.

Për shembull, ai është në favor të shkrirjes së marrëdhënieve të Kolumbisë me Venezuelën dhe përfundimit të luftës kundër drogës, dy çështje që janë të rëndësishme për të majtën e Kolumbisë.

Megjithatë, në aspektin ekonomik, ai qëndron për tregun e lirë.

Dhe për çështje të tjera kyçe, duke përfshirë sigurinë, reformën fiskale apo infrastrukturën, ai ka thënë pak ose aspak.

Si shitës i zgjuar që është, Hernandez ka arritur “t’ua shesë veten” mjaft kolumbianëve për të arritur në raundin përfundimtar të votimit.

Por me të gjitha strategjitë e tij konfuze, ajo mbetet “një shitje qorrazi”.