Kroos do të tentojë ta pengojë një finale të dytë për Manchester Cityn – pas kësaj është një arsye e veçantë

Me tre tituj të Ligës së Kampionëve në emër të tij, ylli i Real Madridit, Toni Kroos ka vendosur një standard që Manchester City po përpiqet të arrijë, por dikur ai dukej i sigurt se do t’i ndiqte ato ëndrra për rivalët e Cityt.

Mesfushori do të jetë të mërkurën pjesë e mesfushës së Los Blancos, e cila do të kërkojë t’i mohojë klubit anglez një finale të dytë radhazi të Ligës së Kampionëve. Pavarësisht dëshirave të trajnerit të atëhershëm të Bayernit, Pep Guardiola, Kroos u transferua në Spanjë pasi ndihmoi Gjermaninë të fitonte Kupën e Botës së vitit 2014. Megjithatë, për shumë muaj, Old Trafford – në vend të Bernabeu – dukej destinacioni i tij më i mundshëm, dhe Kroos madje kishte dhënë fjalën e tij për transferimin.

Gjatë sezonit 2013-14, David Moyes ishte aq i vendosur për të sjellë Kroos në Manchester United, saqë bëri një udhëtim personal në Mynih për të takuar lojtarin dhe familjen e tij, madje takoi djalin e Kroos, Leon, i cili ishte shtatë muajsh.

Në atë kohë, Kroos ndihej i nënvlerësuar në Bayern Munich dhe pasi foli me Moyes, ai dhe partnerja e tij Jessica u bindën të bënin këtë lëvizje.

“E dija që më parë se United më donte mua”, kishte deklaruar Kroos. “Dhe Moyes e nënvizoi absolutisht këtë. Ishte një pasdite shumë e bukur me njerëz shumë të këndshëm. Ne folëm shumë për planin e futbollit të United, gjë që më bindi”.

Por, ne gjithashtu u njohëm me njëri-tjetrin si njerëz. Ne dinim shumë për familjen Moyes më pas. Folëm se si jetuam dhe si e imagjinonim të gjithë jetën si familje”.

Real Madrid midfielder Toni Kroos has set a standard Manchester City are striving to reach

“Në fund ne u ndamë për ta bërë atë. Kështu ramë dakord verbalisht. Hapi tjetër duhet të jetë të shikojmë gjithçka në vend në Mançester. Lëvizja nuk do të ishte aq e komplikuar – në fund të fundit, ne kishim vetëm një fëmijë në atë kohë, shtatë muajsh. Gjithçka do të kishte funksionuar”.

Pjesët dukej se po binin në vend të përsosur. Negociatat e kontratës së Kroos me Bayernin ishin në bllokim dhe përpara se të fliste me lojtarin, Moyes kishte zhvilluar diskutime të gjata me përfaqësuesit e tij, Volker Struth dhe Sascha Breese. Ai gjithashtu kishte parë mesfushorin duke drejtuar ndehsjen teksa Bayern fitoi 2-0 në Borussia Monchengladbach në janar të vitit 2014.

Gjithçka ndryshoi më 22 prill, kur Moyes u shkarkua më pak se 48 orë pas humbjes 2-0 nga ish-klubi Everton. Megjithëse hierarkia ishte ende e interesuar për Kroos, Moyes e kishte drejtuar të gjithë çështjen. Pa të, situata ishte krejtësisht e ndryshme.

Gjatë Kupës së Botës, Struth dhe Breese negociuan me Madridin dhe Barcelonën, dhe Kroos përfundimisht u përcaktua për Madridin pas një telefonate nga Carlo Ancelotti – i njëjti trajner që po përpiqet të pengojë Cityn sonte për të kaluar në finale.