Krejt çfarë dihet për të shtënat në shkollën fillore në Teksas, SHBA – nga ku mbetën të vrarë 19 nxënës

Të paktën 19 nxënës dhe 2 të rritur u vranë të martën nga të shtënat masive në shkollën fillore Robb në Uvalde, Teksas, afërsisht 130 kilometra në perëndim të San Antonio, thanë autoritetet.

Personi i armatosur, i identifikuar nga zyrtarët si Salvador Ramos, ka vdekur dhe besohet se ka vepruar i vetëm, shkruan CNN.

E guvernatori i Teksasit, Greg Abbott tha se i dyshuari 18-vjeçar kishte ndjekur shkollën e mesme Uvalde.

Të shtënat ishin më vdekjeprurësit në një shkollë fillore që nga masakra e Sandy Hook e vitit 2012 në Konektikat që la të vdekur 26 persona, përfshirë 20 fëmijë midis 6 dhe 7 vjeç.

Këtu janë zhvillimet më të fundit:

Ramos besohet se ka qëlluar gjyshen e tij para se të shkonte në shkollën fillore, thonë tre burime të zbatimit të ligjit për CNN. Gjyshja është shtruar në spital në gjendje kritike, ka bërë të ditur ka thënë Erick Estrada nga Departamenti i Sigurisë Publike në Teksas (DHS).

I dyshuari përplasi automjetin e tij afër shkollës përpara se të tentonte të hynte në ambiente, tha Estrada për CNN. Forcat e rendit “sulmuan” të dyshuarin, por ai mundi të futej brenda, ku “hyri në disa klasa dhe filloi të qëllonte me armën e tij të zjarrit”, tha Estrada.

Oficerët që u përgjigjën u përballën me të shtëna me armë zjarri, thotë DHS: Të paktën një agjent i Patrullës Kufitare u plagos nga të shtënat me armë zjarri nga sulmuesi që kishte barrikaduar veten brenda, sipas Departamentit Amerikan të Sigurisë Kombëtare. “Duke rrezikuar jetën e tyre, këta agjentë të Patrullës Kufitare dhe oficerë të tjerë u vendosën mes sulmuesit dhe fëmijëve në skenë për të tërhequr vëmendjen e sulmuesit larg viktimave të mundshme dhe për të shpëtuar jetë”, ka bërë të ditur zëdhënësja Marsha Espinosa.