Konfirmohet vdekja e ‘Fantazmës’ së Kievit, forcat ruse rrëzojnë avionin e tij

Piloti luftarak i njohur si Fantazma e Kievit vdiq në një betejë ajrore muajin e kaluar pasi dyshohet se rrëzoi më shumë se 40 avionë rusë, mund të zbulohet.

Major Stepan Tarabalka, 29-vjeç, baba i një fëmije, u vra kur MiG-29 me të cilin po fluturonte u rrëzua më 13 mars teksa po luftonte forcat “dërrmuese” të armikut, sipas raporteve lokale.

Burime ukrainase konfirmuan sot identitetin e pilotit luftarak dhe vdekjen e tij për The Times. Ata thanë se helmeta dhe syzet e tij pritej të dilni së shpejti në ankand në Londër, megjithëse nuk dhanë detaje të mëtejshme.

Ai fitoi famë pasi qeveria ukrainase postoi në Twitter një video që tregon përshtypjen e një artisti për pilotin, duke pretenduar se ai rrëzoi gjashtë avionë rusë në tokë.