Konfirmohet se Ter Stegen dhe Messin kishin marrëdhënie të tensionuara te Barcelona – gjermani e injoron në 11-shen e tij

Marc-Andre ter Stegen ka emëruar 11-tën e ëndrrave të tij të bashkëlojtarëve aktualë dhe të mëparshëm, dhe nuk ka vend për Lionel Messin.

Koha e portierit me Borussia Monchengladbach, Barcelonën dhe Gjermaninë e ka parë atë të luajë përkrah shumë yjeve kryesorë.

Me një gamë të gjerë emrash të mëdhenj për të zgjedhur, Ter Stegen ka renditur një 11 të fortë, por e ka lënë jashtë shtatë herë fituesin e Topit të Artë.

Ter Stegen zgjodhi të rreshtonte ekipin e tij në një formacion diamanti 4-4-2 dhe renditi shtatë heronj të mëparshëm ose aktualë të Barcelonës.

Gerard Pique, Jordi Alba, Sergio Busquets, Xavi, Andres Iniesta dhe Frenkie de Jong.

Por, lojtarë si Messi, Neymar dhe Luis Suarez u injoruan të gjithë nga 29-vjeçari.

Ndërkohë, portieri Janis Blaswich, mbrojtësi i Chelseat, Antonio Rudiger dhe bashkëlojtarët e Gjermanisë, Marco Reus dhe Mario Gotze u emëruan gjithashtu në ekip.

XI-ja e plotë është: Blaswich; Alves, Pique, Rudiger, Alba; Busquets; Xavi, Iniesta; De Jong; Reus, Gotze.

Pse Ter Stegen e la jashtë Messin?

Ter Stegen nuk e përmendi ish-shokun e tij të skuadrës kur renditi ekipin e tij dhe nuk shpjegoi pse nuk e bëri këtë.

Por, portieri sugjeroi që dyshja nuk ishin gjithmonë mirë kur ai postoi një mesazh lamtumire në Instagram pasi u konfirmua se Messi ishte larguar nga Camp Nou.

Ai në mbishkrim ka shkruar: “Edhe pse herë pas here nuk ndamë të njëjtin mendim, ne kemi shkuar gjithmonë në të njëjtin drejtim dhe secili prej nesh u rrit si person pavarësisht fitimit apo humbjes”.