Koeman me mesazh të qartë për Umtitin dhe Braithwaite

Ronald Koeman dëshiron të bëjë disa ndryshime në ekip, mirëpo pa bërë shumë rrëmujë. Kjo është diçka që Samuel Umtiti dhe Martin Braithwaite e Barcelonës e kanë zbuluar. I mbështetur nga bordi, trajneri holandez e di se ai mund të marrë çfarëdo vendimi që dëshiron me skuadrën, duke lëvizur edhe në pesha të rënda si Luis Suarez sezonin e kaluar.

Tani, dy lojtarë që ai dëshiron të shesë janë francezi dhe danezi, me klubin që po kërkon shitjen e tyre.

Largimet e tyre nuk do të zgjidhin problemet financiare të klubit, por do të ndihmojnë në përmirësimin e situatës.

Ofertat janë bërë për të dy lojtarët, por asnjëri nuk është në nxitim për të vazhduar dhe ata nuk janë bindur nga propozimet.

Në fushë, Koeman është në krye, megjithatë, dhe ai e bëri shumë qartë kundër Stuttgartit.

Mesazhi është i qartë. Kjo është ajo me të cilën do të përballeni nëse nuk merrni një nga ofertat në dispozicion për ju.

Umtiti ishte me shpresë se këto miqësore do t’i jepnin një shans për të bërë përshtypje te Koeman dhe për të treguar se ai mund të ketë një rol të rëndësishëm, por trajneri nuk dëshiron të ndërmarrë asnjë rrezik.

Ai e di se francezi është i prirur për lëndime dhe nuk dëshiron të zvogëlojë opsionet e tij, ndërsa Braithwaite nuk ka hapësirë para lojtarëve si Sergio Aguero dhe Lionel Messi.