Klopp shpjegon ndryshimet në formacion, flet për taktikat që ia kthyen suksesin ndaj Rangers

Jurgen Klopp ka komentuar ndryshimet taktiket që ka bërë në formacion, në ndeshjen ndaj Rangers.

Trajneri gjerman ndryshoi skemën 4-3-3 dhe iu kthye një formacioni 4-2-3-1 (në letër), por 4-4-2 në interpretim, formacion që rezultoi shumë i suksesshëm.

Për këto ndryshime, trajneri ka folur më hollësisht në paraqitjen para gazetarëve.

“Ne u kthyem në një formacion më bazik 4-4-2 dhe e luajtëm goxha mirë. Ndërronim anën e fushës shumë mirë, e bëmë kompakte, dhe ata s’mund të luanin përmes”, ka thënë Klopp.

“Ata luanin shumë me topa të gjatë dhe ne fitonim topat e dytë. Ndryshimi taktik definitivisht na ndihmoi shumë, kështu që do të shohim se si luajmë në vazhdim”, shtoi gjermani.

Liverpool fitoi mbrëmë 2:0, me golat e shënuara nga Trent Alexander-Arnold dhe Mohamed Salah.