Kievi zgjohet nga bombardime të fuqishme, rusët hakmerren pas avancimit ukrainas

Kievi u trondit nga shpërthime të shumta në orët e para të mëngjesit, tha kryebashkiaku i kryeqytetit ukrainas, një ditë pasi zyrtarët thanë se trupat e tyre kishin pushtuar qytetin e Svyarodonetsk në fushën e betejës në shenjë hakmarrjeje kundër Rusisë.

“Kishte disa shpërthime në distriktet Darnitsky dhe Dniprovsky të kryeqytetit”, shkroi kryebashkiaku i Kievit Vitaly Klitschko në aplikacionin e mesazheve Telegram.

Pretendimi ukrainas mbi Svyarodonetsk nuk mund të verifikohej lehtë, pasi Moska pohoi se forcat e saj po bënin përparim atje. Por ishte hera e parë që Kievi pretendonte se kishte nisur një kundërsulm të madh në qytetin e vogël industrial pas disa ditësh tërheqje nga toka.

Kryebashkiaku i Svyerodonetsk, Oleksandr Streik tha se luftimet në rrugë vazhduan gjatë gjithë ditës së shtunë, me të dy palët që shkëmbyen zjarr artilerie.

“Situata është e tensionuar, e komplikuar,” tha ai për televizionin kombëtar, duke shtuar se kishte mungesë ushqimi, karburanti dhe ilaçesh. “Ushtria jonë po bën gjithçka që është e mundur për të përzënë armikun nga qyteti.”

Rusia i ka përqendruar forcat e saj në Svierodonetsk, në një nga betejat më të mëdha tokësore, të javëve të fundit, me Moskën që ka vënë bast në fushatën e saj për të kapur një nga dy provincat lindore.

Të dyja palët kanë pretenduar viktima të rënda në luftime, një betejë që ekspertët ushtarakë thonë se mund të përcaktojë një luftë të zgjatur në muajt e ardhshëm.

Në sferën diplomatike, Kievi qortoi presidentin francez Emmanuel Macron kur tha se ishte e rëndësishme të mos “poshtërohej” Moska.

“Ne nuk duhet ta poshtërojmë Rusinë në mënyrë që ditën që luftimet të ndalojnë, por të mund të ndërtojmë një rampë daljeje përmes kanaleve diplomatike”, u tha Macron gazetave në një intervistë të botuar të shtunën.”

Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmitro Kuleba shkroi në Twitter: “Thirrja e Rusisë për të shmangur poshtërimin mund të ofendojë vetëm Francën dhe çdo vend tjetër që e kërkon atë”.

“Sepse është Rusia ajo që po poshtëron veten. Të gjithë më mirë është që të fokusohemi se si ta vendosim Rusinë në vendin e saj. Kjo do të sjellë paqe dhe do të shpëtojë jetë.”

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, u tregua edhe më i ashpët në një mesazh: “Pasojat e tmerrshme të kësaj lufte mund të shmangen në çdo kohë … varet vetëm nga një person në Moskë, i cili jep urdhra”, tha ai në një referencë të dukshme ndaj presidentit rus Vladimir Putin. “Dhe fakti që ende nuk po ndalet një urdhër i tillë është qartësisht një turp për të gjithë botën.”

Putin do të diskutojë luftën në një intervistë që do të transmetohet në televizionin kombëtar të dielën. Në një transmetim të shkurtër të shtunën, ai tha se forcat kundërajrore ruse kishin rrëzuar dhjetëra avionë ukrainase dhe po “i thyenin ata si të çmendur”.

Ukraina thotë se qëllimi i saj është të shtyjë forcat ruse sa më shumë që të jetë e mundur në fushën e betejës, duke u mbështetur në sistemet e avancuara të raketave të premtuara ditët e fundit nga Shtetet e Bashkuara dhe Britania, për ta kthyer luftën në anën e saj.

I pyetur në televizionin kombëtar në lidhje me ofertën e Macron për të ndërmjetësuar, këshilltari i Zelensky, Mykhailo Podolik tha se “nuk ka kuptim të negociohet” derisa Ukraina të marrë të gjitha armët e premtuara, duke mos konsoliduar pozicionin e saj. dhe e shtyu ushtrinë ruse “sa më shumë që të ishte e mundur në kufijtë e Ukrainës”. ,

Dhjetëra mijëra njerëz besohet se kanë vdekur, miliona u dëbuan nga shtëpitë e tyre dhe ekonomia globale u fut në krizë në luftën që shënoi ditën e saj të 100-të të premten.

Ukraina është një nga burimet kryesore në botë të grurit dhe vajit të gatimit. Këto furnizime u ndërprenë nga mbyllja e porteve të saj në Detin e Zi prej Rusisë. Më shumë se 20 milionë tonë drithë kanë mbetur në magazina.