Katër karbohidratet që ndihmojnë në humbjen e peshës, sipas një nutricionisti

Për vite me radhë, ne jemi ushqyer me idenë se nëse heqim dorë plotësisht nga karbohidratet, kjo do të rrisë humbjen e peshës, por siç e di kushdo që ka provuar, shmangia e të gjitha karbohidrateve është e vështirë.

Ne përfundojmë të uritur, pastaj duke u ushqyer me ushqime të këqija, dhe kështu rifillon cikli vicioz. Shumica e dietologëve dhe nutricionistëve të akredituar do të na thonë se nuk kemi nevojë të heqim dorë nga karbohidratet për të humbur peshë – në fakt, është më mirë që ju të mos e bëni!

Truri ynë ka nevojë për karbohidrate për të funksionuar, dhe ndërsa perimet dhe frutat përmbajnë shumë karbohidrate që na nevojiten, shumica prej nesh ende kanë nevojë për një rritje të shtuar të karbohidrateve nga drithërat dhe bishtajoret, thotë dietologia Joanna McMillan.

“Trendi për momentin ka qenë kjo zhvendosje nga grumbullimi i karbohidrateve”, tha Dr McMillan për Good Health .

“Ka një tendencë të madhe drejt dietave me bazë bimore dhe për nga natyra e kësaj mënyre të të ushqyerit, nëse do të shkoni më shumë me bazë bimore dhe do të hani shumë ushqime bimore, do të hani më shumë karbohidrate”, tha ajo. “Drithërat dhe bishtajoret (ushqime si qiqrat dhe thjerrëzat) do të jenë këto super ushqime që ne i përfshijmë më shumë në dietat tona”.

Ngrënia e këtyre llojeve të ushqimeve na mban të ngopur për më gjatë, që do të thotë se ne kemi më pak gjasa të hamë ushqime jo të shëndetshme dhe me sheqer, duke prishur përparimin tonë në humbjen e peshës. Plus, ngrënia e drithërave të plota ka shumë përfitime të tjera shëndetësore, duke përfshirë përmirësimin e shëndetit tonë të zorrëve.

“Unë kam qenë gjithmonë një fanse e përdorimit të drithërave, sepse provat janë aq të forta … ato janë burimi ynë kryesor i fibrave dhe kanë një ndikim të shkëlqyer në shëndetin e zorrëve. Ato përmbajnë shumë antioksidantë dhe ndihmojnë në parandalimin e kancerit të zorrës së trashë”, tha ajo.

Dr. McMillan tregon katër llojet më të mira të karbohidrateve që mund të hamë dhe të humbim peshë, ose të mbajmë një mënyrë jetese të shëndetshme:

Orizi kokërr, oriz ngjyrë kafe, ose i zi

“Ju mund t’i blini ato në pako miqësore me mikrovalë nga supermarketi dhe shpesh ato përmbajnë një përzierje kokrrash, e cila është e shkëlqyeshme për shumëllojshmëri”, tha ajo.

Tërshëra e mbështjellë

“Bëni qull me tërshërë ose shtoni disa lugë në mjaltën tuaj të mëngjesit për një shtim të karbohidrateve”, tha ajo.

Drithëra të plota për mëngjes 

“Asgjë nuk është e keqe me drithërat integrale të mëngjesit”, tha ajo. “Ne kemi pasur këtë ndjenjë se këto janë ushqime shumë të përpunuara për një kohë të gjatë, por markat kanë bërë një rrugë të gjatë për të përmirësuar formulat e tyre. Thjesht kontrolloni përbërësit me kujdes dhe zgjidhni një opsion të plotë të drithërave, me sheqer të ulët”.

Kokrra të lashta

“Unë jam një fanse e madhe e drithërave të lashta si elbi, sepse ato janë të lira dhe të gjithanshme. Përdorni ato në sallata për vlera të shtuara”, tha Dr. McMillan.